Pieśni patriotyczne zabrzmiały w Ostrowcu

Data publikacji: 08.11.2017 19:48
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
XIII Przegląd Pieśni Patriotycznych i Legionowych w Ostrowcu Świętokrzyskim

XIII Przegląd Pieśni Patriotycznych i Legionowych w Ostrowcu Świętokrzyskim
Ostrowiec Św.. 01.11.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

XIII Przeglądem Pieśni Patriotycznych i Legionowych rozpoczęły się w Ostrowcu Świętokrzyskim obchody Święta Niepodległości. Impreza organizowana jest od 2003 roku. Jej pomysłodawczynią jest Bożenna Maj. W pierwszych latach uczestnikami przeglądu były głównie osoby dorosłe, z czasem na scenie zaczęły pojawiać się także dzieci.

Oprócz pieśni prezentowano również poezję patriotyczną. Z czasem ostrowiecki przegląd stał się inspiracją do organizowania podobnych spotkań w sąsiednich miejscowościach, np. w Opatowie.

Sierżant Rafał Dobrowolski z Jednostki Strzeleckiej, który zasiadał w jury stwierdził, że wspólne śpiewanie, to dobry sposób na uczczenie rocznicy. Strzelcy od kilkunastu lat są współorganizatorami przeglądu. Ten rodzaj działalności uzupełnia ofertę wychowawczą organizacji. Jak dodaje Rafał Dobrowolski - piosenka zawsze towarzyszyła żołnierzom na polu bitwy. Uczestnicząc w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych strzelcy zachęcają do wstąpienia w swoje szeregi.

W XIII przeglądzie zaprezentowało się 50 uczestników - soliści i zespoły w różnych kategoriach wiekowych. Wśród wykonawców był dziecięcy zespół ludowy z Mominy, w gminie Waśniów. Danuta Kłodnica, która prowadzi zespól zaznacza, że piosenki patriotyczne, to tylko część bogatego repertuaru wykonywanego przez jej podopiecznych. Dziś zespół zaprezentował dwa utwory "Ruszał partyzant do boju” i "Pałacyk Michla".

Dużym walorem tej prezentacji był akompaniament akordeonowy, zespół bowiem nie korzysta z podkładów elektronicznych. Działa od 20 lat przy Szkole Podstawowej w Mominie. Dzieci śpiewają nie tylko znane ze śpiewników teksty, wiele wykonywanych przez nie utworów, to piosenki pisane specjalnie na jedną uroczystość. Część z nich przypomina o postaciach związanych z regionem, np. o biskupie Bodzancie czy o filozofie Józefie Gołuchowskim.

Dzisiejszy przegląd nie miał charakteru konkursu, celem było wspólne śpiewanie, dzielenie się doświadczeniami i integracja środowiska.

Reklama