Piłsudski w obiektywie żołnierza-fotografa [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 11.11.2017 09:25
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wystawa

Wystawa "W Drużynie Komendanta" prezentująca zdjęcia Jana Pudełka, żołnierza I Brygady Legionów Polskich i Wojska Polskiego
Fot. Jan Pudełek / Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Z okazji Święta Niepodległości Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie przygotowało wyjątkową wystawę. To prezentacja zdjęć Jana Pudełka, żołnierza I Brygady Legionów Polskich i Wojska Polskiego, który przemierzał szlak bojowy w latach 1914-1918 z aparatem fotograficznym w ręku.

Jak informuje Jan Przypkowski, dyrektor placówki, 825 zdjęć różnych formatów zostało przekazanych do muzeum przez córkę żołnierza w 1986 r.

- To dzieło samego Jana Pudełka, który był amatorem w tej dziedzinie, jak również kolekcjonerem zdjęć, dlatego bardzo trudno określić, które fotografie są jego autorstwa - zaznaczył.

Będzie to pierwsza samodzielna prezentacja tej kolekcji. Na wystawie pokazanych zostanie 30 powiększonych fotografii oraz kilkadziesiąt w oryginalnych wielkościach.

- To w większości zdjęcia pozowane. Najwięcej pochodzi z okresu, kiedy Jan Pudełek był w 6 batalionie I brygady - mówi dyrektor Przypkowski.

Jak dodał, wcale nie łatwo było wybrać najlepsze prace z takiej dużej liczby fotografii, ponieważ one są w bardzo niewielkim stopniu opisane lub są złej jakości. Wybrane, powiększone i pogrupowane zostały w opisanych gablotach m.in. "W stronę Wisły", "A z nami był nasz drogi wódz", czy "Polesie - Wołyń".

Wystawa prezentuje wyjątkowe, niepozowane zdjęcia Józefa Piłsudskiego.

- To fotografie prywatne, pokazujące prawdziwą jego naturę z papierosem, ze swetrem wystającym spod munduru, czy jak jest nieogolony - mówi dyrektor.

Otwarcie wystawy odbędzie się dziś (sobota) o 12.30 w małej galerii po oficjalnych uroczystościach rocznicowych przed pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.

Reklama