Bp Piotrowski: Polacy muszą być bohaterami swoich czasów

Data publikacji: 11.11.2017 11:58
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.11.2017 Kielce. Uroczystości w 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Msza w kieleckiej katedrze

11.11.2017 Kielce. Uroczystości w 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Msza w kieleckiej katedrze
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Za niegodną mamonę nikomu i nigdy nie oddajmy Polski i jej wolności. Nie dajmy sobie odebrać jej kultury, majątku narodowego, jej wiary i dziedzictwa religijnego. Polacy muszą być bohaterami swoich czasów, a te domagają się prawdziwej uczciwości - apelował w homilii podczas nabożeństwa w kieleckiej bazylice katedralnej w intencji Polski biskup Jan Piotrowski.

Nabożeństwo w kieleckiej bazylice katedralnej w intencji Ojczyzny - homilia biskupa Jan Piotrowskiego:

- Z obywatelskiej perspektywy odpowiedzialności za ojczyznę, a szczególnie tych, którzy cieszą się społecznym mandatem, by rządzić krajem na jego wszystkich szczeblach, nie może zabraknąć uczciwości zwłaszcza tej ewangelicznej, bowiem żaden sługa nie może dwóm Panom służyć - mówił hierarcha.

Jak podkreślił ordynariusz diecezji kieleckiej, jeśli ktoś tego nie pojmuje, jest zdrajcą nie mniejszym niż targowiczanie i kolaboranci różnych systemów totalitarnych, które przetoczyły się przez naszą ziemię.

- Trzeba zobaczyć serca rządzących. Patrzmy czego pragną, czym żyją, jak się zwracają do najbliższych, badajmy ich serca, bo to pryzmat, przez który dociera serce Boże. Dziękujemy Bogu za dar wolności i heroicznej walki Polaków o wolność, są  tu ludzie różnych stanów wykształcenia i majętności, ale tej samej miłości do Ojczyzny - powiedział biskup Jan Piotrowski.

Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II o miłości do ojczyzny. To nasza matka ziemska, szczególną, nie łatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi i dlatego ma też prawo do miłości szczególnej, dodajmy do naszej uczciwej miłości - mówił ordynariusz kielecki.

Po nabożeństwie w kieleckiej bazylice, uczestnicy uroczystości przemaszerują przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności, gdzie tradycyjnie nastąpi podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego".

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości około godziny 14.00 na Placu Wolności rozpocznie się festyn niepodległościowy organizowany przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Zaprezentowany zostanie również współczesny sprzęt wojskowy, a także historyczne uzbrojenie żołnierzy z czasów II wojny światowej.

W trakcie oficjalnych obchodów po raz dwunasty będzie prowadzona kwesta na rzecz polskich szkół na Litwie. Obchodom Narodowego Święta Niepodległości w niedzielę (12 listopada) towarzyszyć będzie Bieg Niepodległości.

O szczegółach uroczystości Święta Niepodległości w regionie można przeczytać tutaj.

Reklama