Historia Świętego Krzyża na wyjątkowej wystawie

Data publikacji: 12.11.2017 08:28
Autor: Marcin Różyc , Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości z regionu
Otwarcie wystawy

Otwarcie wystawy "Święty Krzyż - miejsca pamięci". Na zdjęciu : o. Zygfryd Wiecha, Czesław Hadamik - autor wystawy
Święty Krzyż. 10.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego mogą lepiej poznać historię i dziedzictwo świętokrzyskiego sanktuarium, dzięki wystawie "Święty Krzyż - miejsca pamięci". Ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru informuje, że do tej pory wystawa zwiedziła kilka miejsc w Polsce, była m. in. w Opolu, Katowicach czy Częstochowie.

Teraz pozostanie w klasztorze, jednak będzie wypożyczana wszystkim chętnym. Na ekspozycji prezentowane są wydarzenia i osoby, tworzące historię Świętego Krzyża.

- Listopad, to czas pamięci o naszych zmarłych. Ta wystawa idealnie wpasuje się w pamięć o naszych współbraciach. Przywołujemy ich jako tych, którzy mieli odwagę przyjąć Święty Krzyż i o niego zabiegać. Wielu poniosło za to śmierć - zaznaczył o. Zygfryd Wiecha.

Ekspozycja przedstawia historię klasztoru od najazdu tatarskiego zimą 1259 roku, gdy zginął cały konwent benedyktyński, przez potop szwedzki, aż do II wojny światowej. Zdaniem superiora klasztoru - proces poznawania tego miejsca nie jest rzeczą prostą.  

- Cały czas się tego uczymy, również poprzez prace, które tu są wykonywane. Towarzyszą im odkrycia archeologiczne. Za tym idą opracowania, czy głosy historyków - dodał o. Zygfryd Wiecha.    

Inicjatorem powstania wystawy był Czesław Hadamik, wiceprezes fundacji "Dla Dziedzictwa". Jak informuje - na ekspozycji zaprezentowane są wycinki z bogatej historii Świętego Krzyża.

- Postanowiliśmy upamiętnić przede wszystkim ludzi, którzy albo znaleźli swoją golgotę na Świętym Krzyżu, albo toczyli heroiczne walki, tak jak np. w okresie powstania styczniowego. Wielu ludzi było świadectwem tego, że to miejsce było dla Polski ważne - powiedział Czesław Hadamik.
Stworzenie ekspozycji "Święty Krzyż - miejsca pamięci" było możliwe, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej elementem jest również folder w języku polskim i angielskim. Zawiera on szersze informacje na temat przedstawianych na planszach miejsc i wydarzeń.

Wystawa przedstawia historię Świętego Krzyża od średniowiecza do II wojny światowej, natomiast o tym, jakie były początki tego miejsca będzie można dowiedzieć się w programie "Koło się kręci", który zostanie dziś (niedziela) wyemitowany na antenie TVP3 Kielce o godzinie 18.50.

Profesor Krzysztof Bracha, narrator projektu podkreśla, że jest to miejsce wręcz przesiąknięte dziedzictwem kulturowym, dlatego trudno zdecydować, od czego zacząć opowieść o nim. Jednak postanowiono skoncentrować się przede wszystkim na wale kamiennym otaczającym Święty Krzyż oraz na pogańskiej przeszłości Łyśca, czyli najstarszej fazie tego miejsca, którą można określić jako przedklasztorną. 

adv adv
Wiadomości
Reklama