Rządowe miliony na modernizacje dróg w regionie

Data publikacji: 13.11.2017 15:22
Autor: Wiktor Dziarmaga , Tomasz Piwko , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Od lewej: Krzysztof Lipiec, poseł PiS, Jan Zawisza, wiceprzewodniczący Rady Gminy Mirzec, Mirosław Seweryn, wójt Mirca, Danuta Krępa, starosta starachowicki

Od lewej: Krzysztof Lipiec, poseł PiS, Jan Zawisza, wiceprzewodniczący Rady Gminy Mirzec, Mirosław Seweryn, wójt Mirca, Danuta Krępa, starosta starachowicki
Starachowice. 13.11.2017 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Ponad 56 milionów złotych otrzymało województwo świętokrzyskie na rozwój dróg publicznych w 2018 roku. To o 16 milionów więcej niż w obecnej perspektywie finansowej. Pieniądze pochodzą z rządowego programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Diana Głownia, rzecznik wojewody poinformowała, że do urzędu wpłynęły 134 wnioski, na łączną kwotę ponad 170 milionów złotych. Pieniądze mogą być przeznaczone na drogi powiatowe i gminne. Samorządy mogą otrzymać dofinansowanie do 50 procent zadania. Maksymalna dopłata to 3 miliony złotych. Gminy mogą zgłaszać po jednym wniosku. Miasta po dwa zadania.
O tym, które projekty zyskają dofinansowanie zdecyduje Ministerstwa Infrastruktury.

Lista rankingowa jest dostępna na stronach Urzędu Wojewódzkiego. Ostateczna ma być gotowa do 30 listopada, następnie zostanie przesłana do resortu. 

Na dofinansowanie mogą liczyć między innymi projekty z samorządów: włoszczowskiego, skarżyskiego, kieleckiego i starachowickiego. Dzięki dotacjom rządowym w tym roku przebudowanych zostało 130 kilometrów dróg gminnych i powiatowych.

Kierowcy mogą już pojechać wyremontowaną ulicą Stefana Żeromskiego w Bilczy, w gminie Morawica. Jak informuje Paweł Gratka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach to ważna inwestycja dla mieszkańców tamtych terenów.

Wymieniono nawierzchnię na długości ponad 1200 metrów. Poza tym wyremontowano chodniki zastępując płyty betonowe, kostkę brukową. Ponadto umocniono pobocza oraz rowy.

Inwestycja kosztowała ponad 1 milion złotych. 80% kosztów pokrył budżet państwa, natomiast po 10% Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz samorząd gminy Morawica.

Powiatowy Zarząd Dróg planuje jeszcze w tym roku zakończyć inwestycje drogowe w miejscowości Micigózd oraz Podzamcze Piekoszowskie. Poza tym remontowane są drogi powiatowe w miejscowości Smyków na terenie gminy Raków oraz w Sukowie w gminie Daleszyce.

W Piekoszowie z kolei uroczyście przekazano do użytku trzy kolejne wyremontowane fragmenty trasy 761. Jak informowaliśmy w ubiegłym miesiącu, wyremontowano prawie dwa kilometry tej  trasy.

Mowa o odcinkach od węzła S7 do Jaworzni, okolicach szkoły w tej miejscowości oraz od torów kolejowych do Piekoszowa. Koszt remontu to ponad 4 miliony złotych, z czego 85%  wartości inwestycji pokryto ze środków Unii Europejskiej.

W uroczystym otwarciu trasy uczestniczył Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Jak powiedział to bardzo ważna trasa ze względów logistycznych, bowiem łączy trasę S7 z Piekoszowem, ważną gminą w powiecie kieleckim. Z wyremontowanych odcinków skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również firmy, które mają swoje siedziby na terenie Piekoszowa.

Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów jest zadowolony z tego, że nie tylko kierowcy skorzystają na remoncie. Zwiększy się także bezpieczeństwo  pieszych, bowiem przy  drodze zostały wykonane nowe chodniki. Ponadto na wyremontowanych fragmentach wybudowano zatoczki autobusowe.

Piekoszów. Przekazanie do użytku kolejnych wyremontowanych odcinków trasy wojewódzkiej nr 761. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Piątek - wójt gminy Piekoszów, Damian Urbanowski - dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Jan Maćkowiak - wicemarszałek województwa świętokrzyskiegoPiekoszów. 13.11.2017 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Do zakończenia remontu trasy 761 na terenie gminy został jeszcze około półkilometrowy odcinek drogi w Piekoszowie. Zbigniew Piątek liczy, że uda się pozyskać pieniądze na zakończenie prac.  Trasa przebiega obok Sanktuarium w Piekoszowie. W okresie wakacyjnym jest tam duży ruch,  przyjeżdża wielu pielgrzymów. Remont ma rozpocząć się w pierwszym kwartale następnego roku.

Tymczasem, w ramach rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej w ostatnich dwóch latach do powiatu starachowickiego trafiło 25 mln zł. Jak informuje lider świętokrzyskich struktur PiS Krzysztof Lipiec za te pieniądze modernizowano drogi lokalne i krajowe.

Od lewej: Mirosław Seweryn, wójt Mirca, Danuta Krępa, starosta starachowicki, poseł PiS Krzysztof Lipiec, Jan Zawisza wiceprzewodniczący Rady Gminy MirzecStarachowice. 13.11.2017 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W gminie Mirzec dzięki wsparciu rządowych pieniędzy zrealizowano modernizację drogi gminnej Osiny Mokre - Niwy - Trębowiec Duży o długości ponad 3,5 km. Koszt inwestycji to blisko 5 mln złotych, z czego połowa pochodziła z rządowego dofinansowania. Droga o nawierzchni asfaltowej z systemem odwadniającym, chodnikami i barierkami ochronnymi usprawniła ruch i znacznie  poprawiła bezpieczeństwo mieszkańców.

- Droga służyć będzie także przedsiębiorcom i turystom. Poprawi się też bezpieczeństwo w ruchu drogowym - powiedziała starosta starachowicki Danuta Krępa.

Z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019  sfinansowana została także rozbudowa drogi powiatowej Krynki-Brody o długości długości 2,5 km. Wartość wykonanych prac wyniosła około 6 mln złotych.

Dobiegają końca także prace przy przebudowie mostu w Stykowie. Koszt tego zadania to ponad 2,4 mln złotych. Jest ono współfinansowane ze środków pochodzących z Rezerwy Subwencji Ogólnej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, ze środków Powiatu Starachowickiego oraz Gminy Brody.

Reklama