Nowotwory jąder i prostaty wcześnie wykryte są całkowicie uleczalne

Data publikacji: 22.11.2017 16:45
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
dr n. med. Paweł Orłowski, urolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

dr n. med. Paweł Orłowski, urolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
Kielce. 22.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wielu mężczyzn w Polsce zapuszcza w listopadzie wąsy, zwiększając w ten sposób społeczną świadomość dotyczącą męskich problemów zdrowotnych. Akcja nazywa się movember i ma na celu zwrócenie uwagi na takie choroby jak nowotwory jąder i prostaty. O tych męskich nowotworach rozmawiamy z dr n.med. Pawłem Orłowskim – urologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Panie doktorze każdego dnia z powodu raka jąder lub prostaty umierają mężczyźni, bo zbyt późno zgłaszają się do lekarza.

To jest poważny problem. Panowie wciąż bardzo krępują się mówić o tego rodzaju dolegliwościach. Schorzenia jąder czy przerost gruczołu krokowego nadal stanowią temat tabu. Mężczyźni w nieskończoność odkładają wizytę u lekarza. Nie wiedzą jak rozmawiać o chorobie. Boją się i wstydzą także samych badań.

Jak ich przekonać, że to błąd w myśleniu?

Przede wszystkich należy dużo i często powtarzać, że każdy nowotwór w tym jądra czy prostaty, odpowiednio wcześnie wykryty jest łatwiejszy do wyleczenia. Sprawdza się tu świetnie zasada, że im wcześniej tym lepiej. Panowie muszą także wiedzieć, że badanie lekarskie nie jest bolesne i przebiega szybko. W gabinecie lekarskim zapewniona jest także należyta intymność i dyskrecja.

Jakie są objawy raka jądra?

Praktycznie ich nie ma. Pacjent nie odczuwa bólu, nie pogarsza się jego samopoczucie. Najbardziej znamienne są guzki , które pojawiają się na jądrach. Panowie mogą wyczuwać zgrubienie, którego wcześniej nie mieli. Takie zgrubienia nie bolą. Na nowotwory jąder zapadają młodzi ludzie. Notujemy przypadki choroby u osiemnastoletnich mężczyzn.

Czy leczenia raka jądra zawsze wiąże się z interwencją chirurgiczną?

Lekarze usuwają chore jądro. W zależności od zaawansowania choroby pacjent przechodzi chemio i radioterapię, ale o tym decyduje lekarz prowadzący. Po takim zabiegu pacjent z czasem wraca do normalnego trybu życia.

Panowie obawiają się, że po usunięciu jądra stracą męskość i nie będą mogli w przyszłości zostać ojcami.

To błędne myślenia. Uspakajam wszystkich panów. Pozostałe zdrowe jądro jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość testosteronu, tak by mężczyzna nie stracił męskości. Nie ma też powodów do obaw o przyszłe ojcostwo.

Jak objawia się rak prostaty ?

Podobnie jak wiele innych nowotworów we wczesnej fazie nie daje żadnych objawów. Z czasem gdy choroba postępuje mężczyzna może odczuwać parcia na pęcherz i potrzebę częstszego oddawania moczu, panowie wstają w nocy do ubikacji. Poważnym sygnałem ostrzegawczym jest nawet jednorazowy krwiomocz. Nie wolno tego bagatelizować i zawsze skonsultować takie objawy z lekarzem.

Tagi do tego wpisu
Reklama