Zbyt mało kobiet wykonuje badania profilaktyczne

Data publikacji: 23.11.2017 13:08
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie jest regionem o najniższej zachorowalności na raka szyjki macicy. Specjaliści wciąż jednak podkreślają, że wiele kobiet zgłasza się na badanie za późno, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanej fazie.

Zdaniem Pawła Macka, kierownika Zakładu Epidemiologii i Walki z Rakiem w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, kobiety w dalszym ciągu boją się wykonywać badania profilaktyczne, choć do tej formy dbania o swoje zdrowie przekonuje się ich coraz więcej.

- Rocznie mamy około 150 zachorowań na raka szyjki macicy. Na przestrzeni lat, coraz częściej wykrywamy raki przedinwazyjne, czyli takie, które można skutecznie wyleczyć. Z kolei w latach 90. ubiegłego wieku, większość raków, to był rak inwazyjny, którego nie można było skutecznie wyleczyć – dodaje dr Paweł Macek.

Jak podkreślają specjaliści, wśród kobiet wzrasta świadomość na temat wykonywania badań profilaktycznych, jednak nadal zgłaszalność na nie jest zbyt niska. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii, w pierwszym półroczu tego roku, badanie cytologiczne wykonało zaledwie 500 pacjentek. Tymczasem, jak przypomina dr Leszek Smorąg, ginekolog – onkolog z ŚCO, rak szyjki macicy jest podstępną chorobą, bo w początkowej fazie choroby nie daje żadnych objawów.

- Natomiast, gdy objawy już się pojawią, wyleczenie pacjentki może być problematyczne. Żeby tego uniknąć wystarczy, że kobieta raz na trzy lata wykona badanie cytologiczne. Jednak u nas ciągle panie nie chcą wykonywać badań z obawy przed niepomyślnym wynikiem. Należy zmienić to podejście i myśleć, że badania są po to, by mieć pewność, że jest się zdrowym – dodaje dr Leszek Smorąg.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii prowadzi kampanię edukacyjno–informacyjną, zachęcającą panie do wykonywania badań profilaktycznych. W jej ramach w każdej świętokrzyskiej gminie organizowane są dwa spotkania, podczas których lekarze będą zachęcać do wykonywania mammografii i cytologii. Badania można wykonywać w specjalnym cytomammobusie,

ŚCO oferuje bezpłatny dowóz na badania do Kielc. Warunkiem jest zebranie się grupy minimum pięciu kobiet. W przypadku badania mammograficznego należy zadzwonić pod numer 607 77 88 88, a w przypadku cytologii 609 99 00 33.

Na temat raka szyjki macicy dyskutowali dziś specjaliści w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Tagi do tego wpisu
Reklama