Wieszaki, na których można zawiesić własne serce

Data publikacji: 24.11.2017 21:07
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Akcja

Akcja "Wymiana ciepła". Buskie Centrum Kultury. Radne Krystyna Musiał i Beata Służalska
Busko-Zdrój. 24.11.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Radne Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, Krystyna Musiał i Beata Służalska, zainicjowały w mieście akcję „Wymiana ciepła”. Idea ogólnopolskiej inicjatywy jest prosta: każdy, kto chce się podzielić ciepłymi ubraniami w dobrym stanie, może zostawić je na wieszaku, a osoby, które potrzebują ciepłego odzienia mogą je bez skrępowania zabrać.

Radne o akcji dowiedziały się z Internetu i postanowiły przenieść ją na grunt lokalny. Beata Służalska tłumaczy, że pomóc i skorzystać z pomocy może każdy. - Wystarczy wziąć np. kurtkę, której nie potrzebujemy, przynieść ją w jedno z trzech miejsc na terenie miasta i powiesić na wieszaku - dodaje radna.

- Busko-Zdrój ma w herbie słońce. Chcemy, żeby to słońce ogrzało wszystkich. Zarówno mieszkańców, jak i kuracjuszy - wszystkich, którzy takiej pomocy potrzebują oraz tych, którzy swoim sercem chcą się dzielić z innymi - podkreśliła.

Wieszaki ustawione są w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Klubie Młodzieżowym Wolna Strefa na osiedlu Orła Białego. - Każdy może wejść, zabrać potrzebną rzecz i nie jest o nic pytany. Spotkałyśmy się z reakcjami ludzi, którzy pytali, ile za dane ubranie trzeba zapłacić. Pokazujemy wtedy logo akcji, czyli wieszak, w środku którego znajduje się serce. To jest sens tej akcji. Zabierz coś, jeśli masz taką potrzebę, a jeśli sam masz coś na zbyciu i chcesz pomóc, również włącz się do akcji dorzucając na wieszak coś od siebie - przekonuje Beata Służalska.     

Z kolei radna Krystyna Musiał informuje, że jeśli akcja będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, to w mieście pojawią się kolejne wieszaki i miejsca, w których będzie można zostawić odzież. Dodała, że inicjatywa spotkała się z dużą przychylnością pracowników miejskich instytucji. - To ciepło nie jest związane tylko z ciepłą odzieżą. Kurtka jest tylko symbolem. Chodzi o to, by w dobie dzisiejszego czasu ludzie potrafili się ze sobą łączyć, by łączyły ich takie akcje i dobro, choćby to najmniejsze - zaznaczyła radna.

Akcja "Wymiana ciepła". Wieszak w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju.Busko-Zdrój. 24.11.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Akcję zainicjowaną w Busku-Zdroju przez radne popiera dyrektor tamtejszego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Kania. Jak powiedziała, choć akcja rozpoczęła się dopiero 23 listopada, już od 20 listopada w placówce na wieszakach pojawiły się ubrania, które instytucja posiadała w swoich zasobach. - Rozeszły się one błyskawicznie. Szczególnie zimowe kurtki, czapki i szaliki. Zachęcam wszystkich mieszkańców do włączenia się do akcji, ponieważ jest to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa - podkreśliła dyrektor.

Akcja „Wymiana ciepła” w Busku-Zdroju potrwa do 23 marca.

Reklama