Dzieci i Rycerze Kolumba zachęcali do badań

Data publikacji: 26.11.2017 10:49 / Data aktualizacji: 26.11.2017 17:52
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.11.2017 Suchedniów. Koncert dzieci i młodzieży suchedniowskich szkół „Dla ciebie mamo

26.11.2017 Suchedniów. Koncert dzieci i młodzieży suchedniowskich szkół „Dla ciebie mamo" zachęcający kobiety do badań profilaktycznych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tańcem, śpiewem i muzyką dzieci i młodzież z suchedniowskich szkół zachęcały kobiety do regularnych badań profilaktycznych z zakresu cytologii i mammografii. Akcję „Dla ciebie mamo” już po raz drugi zorganizowało środowisko Suchedniowskich Rycerzy Kolumba działających przy parafii św. Andrzeja Apostoła.

Obecny podczas uroczystości lekarz Leszek Smorąg, specjalista ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, stwierdził, że w akademii o tematyce profilaktycznej bierze udział po raz pierwszy, ma jednak nadzieję, że akcja przełoży się na wysoką frekwencję podczas badań.

- W tym przypadku kobiety często kierują się nieuzasadnionym lękiem przed ich wykonywaniem. To mylne podejście, ponieważ zarówno w przypadku nowotworów piersi i raka szyjki macicy wczesne stadia choroby, które rozwijają się bezobjawowo są  w pełni uleczalne - dodaje.

Jak podkreślił, aby czuć się bezpiecznie, kobiety powinny wykonywać badanie cytologiczne przynajmniej raz na 3 lata. Natomiast badania mammograficzne raz na 2 lata.

Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości, docenia inicjatywę podejmowaną przez suchedniowskich Rycerzy Kolumba. Parlamentarzystka podkreśliła również ogromny wkład i zaangażowanie w przygotowanie przedstawienia przez  najmłodszych.

- Nauczyciele wraz ze swoimi podopiecznymi stworzyli przepiękny program artystyczny. W ten  szczególny sposób chcą wyrazić jak wiele znaczy dla nich zdrowie i życie matki. Utwory, które wykonywali najmłodsi, świadczą o tym, że obecność ich matek i ich zdrowie jest dla nich niezwykle istotne - dodaje.

W ramach akcji, badania dla kobiet odbędą się jutro i we wtorek w godzinach od 10 do 16. Przez dwa dni pod urzędem gminy w Suchedniowie będzie stał cytomammobus. Tam kobiety z całego powiatu skarżyskiego będą mogły skorzystać z darmowych badań cytologicznych i mammograficznych.

Reklama