W Busku-Zdroju powstał nowoczesny ośrodek rehabilitacji [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 26.11.2017 13:09 / Data aktualizacji: 27.11.2017 13:35
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu w szpitalu „Krystyna”

Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu w szpitalu „Krystyna”
Busko-Zdrój. 27.11.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W uzdrowiskowym szpitalu „Krystyna” w Busku-Zdroju otwarto nowoczesny Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu. Władze lecznicy i Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., w skład którego wchodzi placówka, podkreślają, że to najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone laboratorium w Polsce.

W pracowni będzie można kompleksowo diagnozować i rehabilitować uszkodzenia narządu ruchu powstałe w wyniku urazów ortopedycznych oraz chorób neurologicznych i reumatologicznych.

Na potrzeby centrum zaadaptowano szpitalne pomieszczenia dawnej biblioteki oraz salę gimnastyczną. Oba pomieszczenia mieszczą się na parterze lecznicy w pawilonie C. Dyrektor uzdrowiskowego szpitala „Krystyna”, Grzegorz Gałuszka, podkreśla, że to nie tylko najnowocześniejsza tego typu placówka w Polsce, ale jeden z najlepiej wyposażonych ośrodków „w tej części Europy”.

- Ewenementem tego Ośrodka jest to, że w jednym miejscu znalazło się wiele urządzeń różnego typu służących do terapii wielu schorzeń. Ośrodek wyposażony jest m.in. w 14 platform służących do oceny i treningu równowagi lub chodu.

- Są to urządzenia z oprogramowaniem umożliwiającym ćwiczenia w wirtualnej rzeczywistości, co sprawia, że terapia jest ciekawa, a przede wszystkim angażuje pacjenta tak by wykonywał określone ruchy, które mają na celu spowodować reedukację tych czynności ruchowych, które utracił   wyjaśnia Grzegorz Gałuszka.

Ośrodek będzie również wyposażony w zaawansowany system do rehabilitacji i reedukacji, czyli ponownej nauki chodzenia. Urządzenia wyznaczają ślady po których pacjent powinie się poruszać się. Systematyczne ćwiczenia mają doprowadzić do tego że pacjent zacznie chodzić. Ważnym elementem wyposażenia Ośrodka są również dwa egzoszkielety, dzięki którym chory może stanąć po raz pierwszy na nogi nawet po wielu latach unieruchomienia. Są również urządzenia służące do rehabilitacji kręgosłupa i tzw. balans tutor.

- To unikalne i pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. Służy do wyrabiania stabilizacji poprzez balansowanie ciała podczas chodu. Wszystkie urządzenia w naszym Ośrodku wykorzystują najnowsze odkrycia naukowe   podkreślił dyrektor uzdrowiskowego szpitala „Krystyna”

Każdy pacjent przed przystąpieniem do programu jest zdiagnozowany pod kątem istniejących schorzeń, a po wdrożonym programie rehabilitacji i zastosowanym w jej trakcie metodom terapii zostanie przy ich użyciu ponownie przebadany, by wykazać postępy w leczeniu. Ośrodek na dobre rozpocznie działalność 1 grudnia.

Gerard Jakubowski, rzecznik Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. dodał, że starania o otwarcie ośrodka trwały od kilku lat.   

- Pacjenci, którzy trafiają do naszych ośrodków mogą być zarówno diagnozowani, jak również operowani i później rehabilitowani. Wiemy, jak długi jest okres oczekiwania pomiędzy kolejnymi etapami leczenia. My stawiamy na kompleksowość działania. To bardzo ważne, ponieważ czas od diagnostyki do skutecznej rehabilitacji mamy szansę skrócić do minimum - przekonuje rzecznik buskiego Uzdrowiska.

Otwarcie ośrodka w szpitalu „Krystyna” możliwe było dzięki unijnej dotacji. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 4 miliony złotych. Władze szpitala przygotowują się również do rozbudowy i modernizacji basenu rehabilitacyjnego. W planach jest nowa niecka basenowa z nową technologią uzdatniana wody i nowy basen z wodami solankowymi, a także plaża, która będzie służyła do inhalacji. Kolejne plany to rozbudowa części kardiologicznej lecznicy z oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego. Docelowo w centrum ma być prawie 130 łóżek, a w całym szpitalu 750.

W szpitalu uzdrowiskowym „Krystyna” z rehabilitacji w trybie dziennym i ambulatoryjnym korzysta rocznie ok. 16 tys. pacjentów.

Reklama