Rząd przekaże pieniądze na remont starego mostu na Wiśle?

Data publikacji: 27.11.2017 10:57
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Grażyna Szlęzak-Wójcik oraz Marek Kwitek, poseł PiS

Grażyna Szlęzak-Wójcik oraz Marek Kwitek, poseł PiS
Sandomierz. 27.11.2017 / Fot. Radio Kielce

Najbliższe posiedzenie Sejmu może okazać się kluczowe dla przyśpieszenia remontu starego mostu na Wiśle w Sandomierzu oraz budowę ulicy Lwowskiej bis w ciągu drogi krajowej nr 77. Na obrady Sejmu trafi rządowy projekt ustawy, którego celem jest określenie statusu dróg o znaczeniu obronnym. Gdyby taki status uzyskał most w Sandomierzu wówczas znalazłyby się pieniądze z budżetu państwa na realizację inwestycji.

Zdaniem posła PiS Marka Kwitka, który był gościem dzisiejszej „Rozmowy Dnia” zarówno most jak i ulica mają znacznie obronne. Parlamentarzysta zwracał na to uwagę w swoich interpelacjach popartych przez 17 innych posłów i skierowanych do trzech ministerstw: infrastruktury, rozwoju i obrony narodowej.

Zdaniem posła Kwitka, sandomierskie inwestycje mają szanse znaleźć się w wykazie dróg o charakterze strategicznym, ponieważ gdyby wyremontowano stary most wówczas wraz z nowym stanowiłby on ważną przeprawę przez rzekę na odcinku pomiędzy Krakowem a Warszawą. Byłoby to istotne miejsce dla obronności na wypadek ewentualnego transportu wojska na wschód.

30.09.2016 Sandomierz. Stary most na Wiśle.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Szanse na znalezienie się w gronie dróg o statusie obronnym zwiększają inwestycje na drogach krajowych, łączące się z mostem w Sandomierzu. Należy do nich m.in. odcinek drogi krajowej 77 Lipnik-Milczany, gdzie prace modernizacyjne dostosowujące parametry jezdni do najnowszych wymogów są na ukończeniu, a także planowana modernizacja obwodnicy sandomierskiej czyli ulica Kwiatkowskiego.

Nowy most na Wiśle został wybudowany w 2011 roku i wraz ze starym mostem miał stanowić ciąg komunikacyjny z zachodu na wschód. Na dobę przejeżdża tędy około 21 tysięcy pojazdów. Wkrótce po oddaniu nowego mostu stary został wyłączony z ruchu ze względu na zły stan techniczny.

- Poprzednia koalicja rządząca nie uwzględniła remontu tego obiektu ani budowy ulicy Lwowskiej bis w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023, stąd problemy z realizacją tych inwestycji ważnych dla rozwoju całego regionu - dodał poseł Marek Kwitek.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Reklama