Turystyczne gminy walczą o miliony złotych

Data publikacji: 28.11.2017 15:05
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Świętokrzyskie gminy zażarcie walczą o 16 milionów złotych unijnego dofinansowania na turystyczne inwestycje. Po jednej stronie barykady stoi Nowa Słupia, która chce stworzyć Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Konkurencja to gminy Bodzentyn, Bieliny, Łagów i Pawłów, które potrzebują tych pieniędzy na utworzenie Szlaku Benedyktyńskiego.

W walkę włączyli się przedsiębiorcy i mieszkańcy Nowej Słupi, którzy utworzyli Komitet Obrony Rozwoju Turystyki Gór Świętokrzyskich. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, gdzie zapadnie decyzja kto dostanie pieniądze na sfinansowanie pomysłu, wpłynął list otwarty, w którym można przeczytać o przewadze projektu z Nowej Słupi nad konkurencją. Andrzej Gąsior, wójt gminy również jest o tym przekonany.

- Park Dziedzictwa miał m.in przekazywać legendy Gór Świętokrzyskich i pokazywać jak wpływały one  na rozwój regionu. Poza tym chcieliśmy przybliżać tradycje wytopu żelaza - informuje Andrzej Gąsior.

Starania Nowej Słupi wspiera Regionalna Organizacja Turystyczna. Jacek Kowalczyk, prezes ROT, tłumaczy, że obecnie zwiedzający oczekują jednej dużej atrakcji, gdzie mogliby ciekawie spędzić dzień lub weekend. Chcą mieć wszystko na miejscu. Jego zdaniem drugi projekt Szlak Benedyktyński nie będzie w stanie przyciągnąć równie dużej liczby turystów co Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Zdaniem Kowalczyka będzie też znacznie mniej wiarygodny, bowiem miejscowości przez które przebiega nie były związane z zakonem benedyktynów. Tym bardziej, że nie uwzględnia Świętego Krzyża, gdzie faktycznie zakonnicy mieli swoją siedzibę.

Z tymi zarzutami nie zgadza się Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna. Jak tłumaczy Szlak benedyktyński ma pokazać jak duży wpływ zakonnicy wywarli na okoliczne ziemie.

- Kultura i gospodarka rozwijała się dzięki obecności benedyktynów na Świętym Krzyżu. Główną atrakcją szlaku będzie pałac biskupów krakowskich w Bodzentynie. Chcemy pokazać odwiedzającym między innymi podziemia pałacu - mówi Dariusz Skiba.

W Pawłowie elementem szlaku stałby się Ośrodek Dokumentacji Historycznej. W Łagowie prezentowane będzie dawne budownictwo. Swoją część pieniędzy gmina Bieliny chce wydać natomiast na rozbudowę osady średniowiecznej w Hucie Szklanej. Dariusz Skiba przekonuje, że władze regionu powinny stawiać na zrównoważony rozwój i wspierać jak najwięcej gmin.

Kto dostanie pieniądze dowiemy się w tym, najpóźniej w przyszłym tygodniu. Jak nieoficjalnie ustaliło Radio Kielce, marszałkowscy urzędnicy bardziej doceniają projekt Szlaku Benedyktyńskiego.

Do dyskusji na ten temat wrócimy w Punktach Widzenia o 16.30.

adv adv
Wiadomości
Reklama