Wielkie Dyktando Techniczne [SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ]

Data publikacji: 29.11.2017 12:37
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wielkie dyktando techniczne z Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach

Wielkie dyktando techniczne z Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach
Kielce. 29.11.2017 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

"Buduj z nami" to tytuł Wielkiego Dyktanda Technicznego zorganizowanego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach. Z tekstem najeżonym skomplikowanym słownictwem związanym z branżą budowlaną mierzyło się 61 uczniów szkół gimnazjalnych z terenu całego województwa.

Zdaniem Tamary Staniec jednej z organizatorek dyktanda, głównym celem nietypowego konkursu ortograficznego jest krzewienie poprawnego posługiwania się językiem polskim.

- Dyktanda stają się niestety coraz bardziej zapomnianą formą sprawdzania wiedzy. W związku z rozwojem Internetu, portali społecznościowych czy komunikacji smsowej powinniśmy przypominać młodzieży i zwracać uwagę o dbałość w posługiwaniu się językiem polskim. Celem dzisiejszego dyktanda jest również promowanie szkolnictwa zawodowego - dodaje.

Jak podkreśla Tamara Staniec, nad przebiegiem i przygotowaniem tekstu dyktanda czuwały wszystkie polonistki z Zespołu Szkół zawodowych nr 1.

Uczniowie musieli zmierzyć się ze słownictwem związanym z branża budowlaną i specjalistycznymi wyrażeniami technicznymi wśród nich znalazło się między innymi hydratyzowane wapno, czy  "szlichta z anhydrytowej wylewki samopoziomującej".

Jak twierdzi Klaudiusz Kurtek uczeń III klasy gimnazjum w Chęcinach to właśnie specjalistyczne słownictwo przysporzyło najwięcej problemów. Zdaniem pozostałych uczestników jego poziom był zróżnicowany, a w trudnych sytuacjach często kierowali się intuicją.  - Pozom trudności oceniam jako średni, najwięcej trudności powodował fakt, że są to słowa rzadko używane wżyciu codziennym - dodają.

Dyktando Techniczne odbywało się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Kazimierza Mądzika, oraz wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W premierowej edycji dyktanda wzięli udział uczniowie z 11 szkół gimnazjalnych w regionie.

SŁUCHAJ I PISZ WIELKIE DYKTANDO TECHNICZNE:

 

PO NAPISANIU DYKTANDA KLIKNIJ I SPRAWDŹ PRAWIDŁOWĄ PISOWNIĘ:

 Rozwiązanie dyktanda

KRYTERIA OCENY DYKTANDA:

za każdy błąd ortograficzny naliczane są punkty ujemne:

- za błąd interpunkcyjny: - 1 pkt.
- za błąd ortograficzny drugorzędny: - 3 pkt.
- za błąd ortograficzny pierwszorzędny: - 5 pkt.
- powtórzenie błędu tego samego typu nie skutkuje naliczeniem punktów ujemnych

Wielkie Dyktando Techniczne dla uczniów gimnazjów zorganizował Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach we współpracy z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama