Kolejne posterunki powstaną w regionie. Pomaga Krajowa Mapa Zagrożeń

Data publikacji: 30.11.2017 15:49
Autor: Bartłomiej Zapała , Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w spotkaniu dotyczącym sprawozdań z realizacji Programu Modernizacji Służb Mundurowych oraz jego wpływu na poprawę bezpieczeństwa w woj. świętokrzyskim

Kielce. Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w spotkaniu dotyczącym sprawozdań z realizacji Programu Modernizacji Służb Mundurowych oraz jego wpływu na poprawę bezpieczeństwa w woj. świętokrzyskim
Kielce. 30.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Program przywracania zlikwidowanych posterunków policji nie został zatrzymany. W przyszłym roku, w regionie świętokrzyskim otwarte zostaną kolejne jednostki, zlikwidowane w czasie rządów PO- PSL zapewnił w Jędrzejowie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Podczas jego poprzednich wizyt w regionie, zostały otwarte posterunki w Chmielniku i w Sitkówce-Nowinach. W trakcie pobytu szefa resortu w Jędrzejowie i Kielcach nie pojawił się taki punkt programu, dlatego Radio Kielce zapytało o przyszłość nowych lokalizacji dla policjantów.

- Proces trwa, w skali całego kraju przywróciliśmy już 64 posterunki, konsultujemy te miejsca z potrzebami społeczności lokalnych – powiedział Radiu Kielce Mariusz Błaszczak.

Jednym z kryteriów branych pod uwagę są zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń. Dzięki tej aplikacji mieszkańcy sami mogą zgłaszać niebezpieczne miejsca.

– To bardzo użyteczne forum konsultacji, a w przypadku województwa świętokrzyskiego wskaźnik potwierdzeń wynosi ponad 45 procent, co jest wysoką wartością – stwierdził minister.

Mariusz Błaszczak dodał, że dodatkowym elementem poprawiającym bezpieczeństwo było odciążenie dzielnicowych od zadań administracyjnych i zwiększenie ich aktywności wśród mieszkańców.

– Te wszystkie działania przyczyniają się do tego, że aż 98 procent Polaków uważa, że mieszka w bezpiecznym kraju – powiedział w Jędrzejowie minister.

Z kolei na spotkaniu z komendantami wojewódzkimi Policji i Państwowej Straży Pożarnej, podsumował pierwszy rok realizacji Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Zakłada on, że przeznaczenie ponad 9 miliardów złotych na nowoczesne i dobre wyposażenie służb.

- Ta ustawa jest wzorowana na ustawie premiera Jarosława Kaczyńskiego sprzed 10 lat. Przez te wszystkie lata służby funkcjonowały, ale pojawiały się zapóźnienia. Dzięki temu programowi je eliminujemy – powiedział Mariusz Błaszczak.

- Świętokrzyska policja wykorzystała z programu 25 milionów złotych. Zostały przeznaczone na podwyżki dla pracowników w wysokości ponad 200 złotych oraz remonty jednostek – informuje Komendant Wojewódzki Policji Dariusz Augustyniak.

 – W tej chwili rozpoczęliśmy remont komendy w Jędrzejowie, wkrótce rozpoczniemy modernizację jednostek w Sandomierzu, w Opatowie i Kazimierzy Wielkiej. Do 2020 roku zamierzamy wybudować 5 komisariatów i odtworzyć 11 posterunków - wylicza Dariusz Augustyniak.

Nowe posterunki powstaną w Bogorii, Górnie, Iwaniskach, Klimontowie, Mircu, Nowym Korczynie, Osieku, Pacanowie, Pawłowie, Piekoszowie oraz w Szydłowie.

Reklama