Barbórka w Staszowie. Z udziałem przewodniczącego "Solidarności"

Data publikacji: 01.12.2017 21:58
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczystości barbórkowe w Staszowie

Uroczystości barbórkowe w Staszowie
Staszów. 01.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Staszowscy górnicy świętowali dziś Barbórkę. "Siarkopol" w Grzybowie jest jedyną kopalnią na świecie, w której wydobywa się siarkę metodą otworową. W uroczystościach udział wziął Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Jego zdaniem - polscy górnicy są w coraz lepszej sytuacji. W Polsce rozwija się nie tylko wydobycie węgla kamiennego, ale również brunatnego czy siarki.  

- Sytuacja jest na tyle dobra, że teraz następuje to, co miało być zrobione już dawno temu. Mowa o konsolidacji w grupy kapitałowe, tak jak chociażby tutaj w Staszowie, gdzie kopalnia znalazła się w grupie Azoty, jednej z największych w tym sektorze w Europie - zaznaczył działacz.

Piotr Duda odniósł się także do decyzji sejmu, który przyjął ustawę zakładającą, że od 2018 roku dwie niedziele w miesiącu będą wolne, w 2019 roku - 3, a w 2020 sklepy będą zamknięte w każdą niedzielę miesiąca.

- To dobry kierunek, jeżeli przyjmie to senat i podpisze prezydent. Traktuję to jako dłuższe vacatio legis. Czekaliśmy tyle, to i poczekamy jeszcze trochę. Chcemy mieć to jednoznacznie wpisane w ustawę - powiedział Piotr Duda.

W barbórkowych uroczystościach udział wziął Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego PiS-u. Jak powiedział reporterowi Radia Kielce "Siarkopol”, to znana firma, która jest chlubą Świętokrzyskiego. - Na bardzo trudnym światowym rynku siarki firma utrzymuje się w dobrej kondycji. Za to należna jest wdzięczność zarządowi tej firmy, ale przede wszystkim górnikom, którzy wykonują bardzo ciężką pracę - podkreślił poseł.

Życzenia górnikom złożyła także poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka. Parlamentarzystka przyznała, że "Siarkopol", to niezwykle istotna firma z naszego regionu, która jest "perełką” powiatu staszowskiego. To jeden z głównych pracodawców na tych terenach. Posłanka podkreśliła też dużą rolę pracowników firmy, którzy mają kluczowy wpływ na jej sukces. Zaznaczyła, że sytuacja polskich górników jest coraz lepsza.

- Rząd premier Beaty Szydło robi wszystko, aby górnictwo w kraju się rozwijało. Myślę, że to jest wielka odmiana po rządach koalicji PO-PSL, która była odwrócona plecami do takich grup zawodowych jak właśnie górnicy - podkreśliła poseł Anna Krupka.

W trakcie spotkania parlamentarzystka odczytała też list z życzeniami od premier Beaty Szydło, skierowany do górników.

Reklama