Barbórka na Karczówce i w Miedziance

Data publikacji: 03.12.2017 09:26
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.12.2016 Kielce. Klasztor na Karczówce. Msza Barbórkowa w intencji górników.

04.12.2016 Kielce. Klasztor na Karczówce. Msza Barbórkowa w intencji górników.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uroczysta msza barbórkowa w intencji górników i ich rodzin odbędzie się w kościele na kieleckiej Karczówce. Poprzedzi ją 10-kilometrowy Pieszy Rajd Barbórkowy.

Piechurzy wyruszą o godzinie 8:20 sprzed kościoła przy ulicy Fabrycznej na Białogonie. Następnie przejdą przez Białogon, Dobromyśl, Górę Jankową, Górę Machnowice na Karczówkę. Tam o godzinie 12.00 rozpocznie się nabożeństwo.

W klasztorze ojców Pallotynów znajduje się unikatowy w Polsce, wykonany z jednolitej bryły ołowiu posąg św. Barbary. Bryłę galeny wydobył w 1646 roku samotnie pracujący ubogi górnik Hilary Mala z pobliskiego Niewachlowa, któremu - jak głosi legenda - po wielu trudach i wyrzeczeniach opatrzność pozwoliła odnaleźć bogate złoża ołowiu w Górze Machnowice.

Świątynia na Karczówce od ponad trzech wieków była miejscem modlitwy górników związanych z Kielcami i okolicznymi kopalniami.

Barbórka będzie dziś obchodzona także w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. O godzinie 15.00 rozpocznie się w msza święta w miejscowej kaplicy. Dalsza część uroczystości odbędzie się w izbie górniczej. Zaplanowano okolicznościowe wystąpienia i program artystyczny.

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance poświęcona jest głównie historii eksploatacji miedzi i wapieni w sąsiadującym z Izbą rezerwacie przyrody Góra Miedzianka.

Reklama