Kiedyś było tam zagłębie górnicze. Górnicy nadal tu świętują

Data publikacji: 03.12.2017 18:54
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości z regionu
Msza barbórkowa w kaplicy Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance

Msza barbórkowa w kaplicy Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance
Miedzianka. 03.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance koło Chęcin odbyła się tradycyjna Barbórka. W miejscu, w którym jeszcze w czasie I wojny światowej wydobywana była ruda miedzi, od lat gromadzą się mieszkańcy okolicznych miejscowości. W kaplicy na terenie byłej kopalni odprawiona została msza w intencji górników i ich rodzin.

Jak powiedział burmistrz Chęcin Robert Jaworski uroczystości organizowane są co roku, by pamiętać o tych, którzy pracowali tu przed laty. W gminie Chęciny było zagłębie górnicze.

Karolina Terelak, sołtys Miedzianki, powiedziała, że obchody zawsze rozpoczyna msza święta, a potem najmłodsi prezentują program artystyczny. Jak dodała, w każdej rodzinie w tej miejscowości są osoby, które pracowały bądź pracują w górnictwie.

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance poświęcona jest głównie historii eksploatacji miedzi i wapieni w sąsiadującym z nią rezerwacie przyrody Góra Miedzianka.

W planach władz Chęcin jest udostępnienie dawnych sztolni i pokazanie, jak przed laty wyglądało górnictwo. Prace nad dokumentacją już się rozpoczęły. Sztolnie powinny być dostępne dla zwiedzających w ciągu najbliższych dwóch lat.

Tagi do tego wpisu
Reklama