Oba turystyczne projekty otrzymają dofinansowanie

Data publikacji: 04.12.2017 13:56 / Data aktualizacji: 04.12.2017 15:01
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Koniec konfliktu o unijne pieniądze na turystykę. Zarząd województwa zwiększył kwotę, którą miał podzielić między najciekawsze projekty.

O sporze o unijne fundusze Radio Kielce informowało w ubiegłym tygodniu. O 16 milionów złotych starał się Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, który planuje stworzyć „Szlak śladami kultury benedyktyńskiej”. Rywalem szlaku w konkursie był projekt „Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich”, który miałby powstać w Nowej Słupi.

Jak poinformowała Iwona Sinkiewicz-Potaczała, rzecznik prasowy marszałka województwa świętokrzyskiego, zarząd województwa uznał, że oba projekty znacząco zwiększą ruch turystyczny w Górach Świętokrzyskich i zwiększył kwotę dotacji z 16 do 29 milionów złotych. To oznacza, że oba projekty zdobędą dofinansowanie.

Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi nie ukrywa zadowolenia.

- To bardzo dobra decyzja dla turystyki w naszej regionie. Nasz projekt był tworzony przez lata i z pewnością przyciągnie turystów - zapewnia wójt Nowej Słupi.

Andrzej Gąsior deklaruje też chęć współpracy z dotychczasową konkurencją, czyli gminami, gdzie przebiegał będzie Szlak Benedyktyński. 

O potrzebie współpracy mówi również Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna. O tym, że projekt, w którym uczestniczy jego gmina również dostanie unijne dofinansowanie dowiedział się od Radia Kielce.

- Nie znam jeszcze  rozstrzygnięć konkursu, ale zaraz po podpisaniu umowy zaczynamy realizację projektu. Przed nami mnóstwo formalności - zapowiada Dariusz Skiba.

Związek Gmin Gór Świętokrzyskich otrzyma 15 milionów 700 tysięcy złotych na utworzenie szlaku „Śladami kultury benedyktyńskiej”. Inicjatywa zakłada m.in. rewitalizację wzgórza zamkowego z ruinami Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie oraz rozbudowę Osady Świętokrzyskiej w Bielinach. Szlak będzie przebiegał przez gminy: Bieliny, Bodzentyn, Łagów i Pawłów.

„Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich” otrzyma nieco mniej pieniędzy, 13 milionów 200 tysięcy złotych. Dzięki tym funduszom w Nowej Słupi powstanie budynek, z nowoczesnym kinem i muzeum legend Gór Świętokrzyskich.

adv adv
Wiadomości
Reklama