Mieszkańcy Buska pamiętają o współtwórcy „Pierwszej Brygady”

Data publikacji: 05.12.2017 13:01
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Harcerze z Siesławic przy grobie kpt. Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego na cmentarzu w Busku-Zdroju

Harcerze z Siesławic przy grobie kpt. Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego na cmentarzu w Busku-Zdroju
31.10.2017 / Fot. Szkoła Podstawowa w Siesławicach

Władze Szkoły Podstawowej w Siesławicach koło Buska-Zdroju, lokalni regionaliści i członkowie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju chcą upamiętnić związanego z miejscowością i ziemią kielecką kpt. Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego, kapelmistrza orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, pierwszego wykonawcy i aranżera Marszu I Brygady. Upamiętnienie kapelmistrza ma być jednym z głównych elementów przyszłorocznych miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski urodził się w 1867 roku we wsi Udrycze nieopodal Zamościa. Po rozpoczęciu działalności muzycznej przeprowadził się do Kielc.

W 1905 r. został kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej. 10 września 1914 r. w dniu, gdy oddziały strzeleckie opuszczały Kielce, kapelmistrz Andrzej Brzuchal wraz z całą orkiestrą wstąpił w ich szeregi. Od tego dnia kielecka orkiestra i jej kapelmistrz, który przybrał pseudonim Sikorski, towarzyszyli oddziałom Józefa Piłsudskiego.

Harcerze z Siesławic przy grobie kpt. Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego na cmentarzu w Busku-Zdroju31.10.2017 / Fot. Szkoła Podstawowa w Siesławicach

Franciszek Rusak, emerytowany nauczyciel, były dyrektor buskiego Centrum Kultury mówi, że  żołnierzom najbardziej do gustu przypadł Marsz nr 10, do którego później dopisano słowa.

- Melodia spodobała się również Piłsudskiemu, który powiedział, że jest to najdumniejsza pieśń, jaką dotychczas stworzono - tłumaczy regionalista.  

Motyw z Marszu 10, nazywanego również kieleckim, kpt. Brzuchal-Sikorski zapożyczył prawdopodobnie z jednej z zasłyszanych melodii marszowych w stacjonującym w Kielcach garnizonie rosyjskim, a następnie zaaranżował ją do wersji, którą znamy obecnie.

W 1930 r. kapitan Brzuchal Sikorski zamieszkał ze swoją małżonką w Siesławicach koło Buska-Zdroju. Jak przypomina Bogdan Błaszczyk, działacz społeczny z Siesławic, rok temu we wrześniu na ścianie tamtejszej Szkoły Podstawowej umieszczono tablicę poświęcona kapelmistrzowi orkiestry I Brygady Legionów Polskich.

- Kapelmistrz mieszkał w Siesławicach przez dwa lata. To wystarczyło, by wrósł w lokalną społeczność i zaszczepił w niej umiłowanie do muzyki, szczególnie pieśni patriotycznych. Brzuchal-Sikorski był również założycielem orkiestry buskiej straży pożarnej. Mieszkał w domu państwa Lotków, rodzinnym domu Władysława Paska, który postać kapelmistrza zna z opowiadań rodziców. Jak powiedział, w jego rodzinnym domu do czasów powojennych przechowywane były  zapisy utworów autorstwa Brzuchali, które później trafiły do archiwalnych zbiorów Polskiego Radia.

Harcerze z Siesławic przy grobie kpt. Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego na cmentarzu w Busku-Zdroju

- Pobyt kapelmistrza w Siesławicach zaowocował wieczornymi spotkaniami w trakcie których śpiewano patriotyczne pieśni. Wielu mieszkańców brało udział przed wojną w takich patriotycznych wieczernicach - zauważył Władysław Pasek.   

Kpt. Brzuchal Sikorski zmarł 2 grudnia 1931 roku. Spoczywa na cmentarzu w Busku-Zdroju. Barbara Skrzypek nauczyciel i instruktor grupy harcerskiej ze szkoły w Siesławicach podkreśla, że buszczanie nie zapomnieli o słynnym kapelmistrzu. Jego grobowiec był jednym z pierwszych odnowionych przez członków Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, które na rzecz ratowania cmentarnych zabytków kwestuje na buskiej nekropolii od kilkunastu lat.

- Ludzie przyjeżdżają z całej Polski, by odwiedzić grób kapelmistrza. A my razem z naszymi uczniami i harcerzami staramy się, by w tym miejscu zawsze leżały kwiaty i płonęły znicze - zaznaczyła Barbara Skrzypek. 

Marsz Pierwszej Brygady od 2007 roku jest oficjalną pieśnią Wojska Polskiego. Autorami tekstu byli oficerowie literaci Andrzej Hałaciński i Tadeusz Biernacki. 

O kapitanie Andrzeju Brzuchalu-Sikorskim mówiliśmy w Katalogu Patriotów

Tagi do tego wpisu
Reklama