Bezinteresownie pomagają innym. Ich trud został doceniony

Data publikacji: 05.12.2017 19:14
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
XII Świętokrzyska Gala Wolontariatu

XII Świętokrzyska Gala Wolontariatu
Kielce. 05.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Harcerska Grupa Porządku Publicznego Starachowice, wolontariuszki Archiwum Diecezjalnego w Kielcach oraz Agnieszka Poręba - to tegoroczni zdobywcy "Laurów Wolontariatu". Nagroda od 12 lat przyznawana jest najaktywniejszym wolontariuszom z naszego regionu, którzy bezinteresownie pomagają potrzebującym.

Siostra Danuta Kozieł, nazaretanka z Archiwum Diecezjalnego w Kielcach cieszy się, że praca jej i jej koleżanek została doceniona. Jak mówi - praca jest żmudna i polega m. in. na oczyszczaniu niejednokrotnie niezwykle cennych historycznie dokumentów, dzięki czemu udaje się ocalać od zapomnienia pamiątki naszej historii.

- To bardzo specyficzna posługa wolontaryjna, wymagająca ogromnej cierpliwości i dokładności. Nie jest to praca wdzięczna, bo pracujemy w kurzu i w oparach starych papierów. Także ta posługa wymaga samozaparcia. Natomiast dzięki niej z materiałów zgromadzonych w archiwum mogą korzystać studenci, wykładowcy, przyjeżdżają do nas osoby nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Dzięki wolontariuszkom ponad pół tysiąca rocznie korzysta z zasobów archiwum - stwierdziła siostra Danuta Kozieł.

Z kolei Harcerska Grupa Porządku Publicznego Starachowice działa od 2013 roku. Grupa zajmuje się zabezpieczaniem imprez patriotycznych, sportowych i kulturalnych. Realizują także projekty z zakresu bezpieczeństwa publicznego - np. "Bezpieczna szkoła przy drodze". Wspierają także kampanię "Stop dopalaczom". Aleksandra Kwiecień z tej formacji przyznaje, że nie spodziewała takiego wyróżnienia.

- Praca daje mi ogromną satysfakcję, chociażby dlatego, że mogę komuś pomóc, udzielić jakichś wskazówek. Nie zawsze jest łatwo, bo nie każdy oczekuje naszej pomocy, ale warto być wolontariuszem, bo jednak większość osób dziękuje nam za okazane wsparcie. Oczywiście każdy wolontariat to jest możliwość poznawania ludzi, nawiązywania nowych kontaktów, ale tutaj dodatkowo możemy jeszcze zdobywać nowe doświadczenia, chociażby przy ochronie wydarzeń patriotycznych - dodaje Aleksandra Kwiecień.

Uroczystość wręczenia "Laurów Wolontariatu"Kielce. 05.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Trzecią laureatką plebiscytu została Agnieszka Poręba, która angażowała się w akcje prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej, była też wolontariuszką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. Natomiast od 2014 roku pomaga w stacjonarnym hospicjum na Czarnowie w Kielcach.

Organizatorzy plebiscytu "Laur wolontariatu" tradycyjnie przyznali także tytuł "Miejsce przyjazne wolontariuszom". Trafiły one do AZS Politechniki Świętokrzyskiej, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, Szkoły Podstawowej w Łosieniu oraz Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach.

Po raz drugi z kolei przyznany został tytuł "Animator wolontariatu". Ten z kolei tytuł powędrował do Pauliny Formy, opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Parasol, z którym podejmuje wiele działań prospołecznych. Tytuł "Animatora wolontariatu" trafił także do Piotra Zimocha, nauczyciela z Zespołu Szkół Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym, który zachęca młodzież do działalności wolontaryjnej i promuje aktywność obywatelską.

Z kolei "Nadziejami wolontariatu" zostały: Julita Kopycińska, wolontariuszka z III L.O. z Oddziałami Integracyjnymi w Kielcach oraz Malwina Piotrowska.

XII Świętokrzyska Gala WolontariatuKielce. 05.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Reklama