Przyszli prawnicy poznawali tajniki mediacji

Data publikacji: 07.12.2017 18:05
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kieleckie Dni Mediacji

Kieleckie Dni Mediacji
Kielce. 07.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Rozmowy i sztuki osiągania kompromisów uczyli się studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W uczelni odbyła się druga już edycja Kieleckich Dni Mediacji. Rozpoczęła je konferencja poświęcona sztuce godzenia ludzi, później odbyła się debata oksfordzka, której uczestnicy spierali się, czy mediacja jest najkorzystniejszym sposobem rozwiązywania sporów w sprawach sądowych.

Oliwia Czaplińska, przewodnicząca rady samorządu studenckiego Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania UJK mówi, że dla studentów prawa to bardzo przydatna wiedza.

- W końcu dowiadujemy się jak powinna wyglądać mediacja. Tej wiedzy nie nauczymy się z książek, musi ktoś do nas przyjść i opowiedzieć o tym, jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia. I w końcu uczymy się też jak rozmawiać - twierdzi Oliwia Czaplińska.

Kieleckie Dni Mediacji Kielce. 07.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Kieleckich Dniach Mediacji uczestniczyli prawnicy oraz mediatorzy sądowi. Izabela Buszewicz, prezes Świętokrzyskiego Centrum Mediacji podkreśla, że coraz mniej ze sobą rozmawiamy, a coraz częściej komunikujemy się za pomocą SMS-ów. Tymczasem, nie ma skutecznej mediacji, bez umiejętności rozmawiania.

- Dialog to podstawa. Od dwóch lat zauważyłam, że coraz więcej osób podejmuje próbę mediacji, zanim wejdzie na drogę postępowania sądowego. Jeżeli nawet nie uda się rozwiązać konfliktu i sprawa trafi do sądu, to przynajmniej mediator pomoże wyciszyć emocję. A to jest droga do ewentualnego porozumienia w przyszłości - twierdzi Izabela Buszewicz.

Drugą edycję Kieleckich Dni Mediacji zakończyły warsztaty dla studentów, podczas których przyszli prawnicy uczyli się między innymi jak rozmawiać z ludźmi będącymi pod wpływem silnych emocji.

Tagi do tego wpisu
Reklama