Poznaliśmy laureatów konkursu "Książka Przyjazna Dziecku"

Data publikacji: 08.12.2017 07:58 / Data aktualizacji: 08.12.2017 21:50
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz , Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Zwyciężczyni konkursu

Zwyciężczyni konkursu "Książka przyjazna dziecku". Bartosz Bielicki, Magda Bielicka z córkami (od lewej) Dorotą i Alicją
Kielce. 08.12.2017 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

151 pozycji zgłoszono w tym roku do odbywającego się po raz trzeci konkursu „Książka Przyjazna Dziecku”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Dyrektor placówki, a jednocześnie przewodniczący komisji oceniającej Maciej Obara podkreślił, że podjęcie decyzji przebiegło bardzo sprawnie, ponieważ jury było zgodne co do werdyktu. Do konkursu były przyjmowane książki już wydane, a także te przed debiutem.

W pierwszej kategorii zwycięzcą został Barbara Kosmowska za książkę „Niezłe Ziółko”. Natomiast w drugiej kategorii, wyłoniono dwie laureatki Alicję Podgrodzką za historię „Jeżyka zwanego pajacykiem”, której inspiracją były wydarzenia autorki mające miejsce ponad dekadę temu, kiedy jeden z jej synów trafił do szpitala.

Drugą zwyciężczynią została Magda Bielicka opowiadająca w swojej książce „Wakacje Telepatka i Melepatka” historię dwóch mysz, które nieopatrznie trafiają do walizki podróżnej właścicielki domu, w której znajduje się ich norka i niechybnie lądują na Wyspach Kanaryjskich. Tam poznają m.in. faunę i florę poszczególnych miejsc, a czytelnicy mogą podróżować z małymi bohaterami opisywanej wyprawy. Autorka bajki o myszach z nietuzinkowymi imionami podkreśla, że inspiracją dla niej są dzieci.

- Takie historię mogę wymyślać cały czas. Jest to dla mnie forma odprężenia - dodała.

Oprócz tego przyznano 14 wyróżnień, po siedem w każdej kategorii. Nagrodę specjalną wybrało dziecięce jury. W tym roku otrzymali ją Paweł Beręsewicz za książkę „Poczet psujów polskich” oraz Rafał Witek za „Chłopca z Lampedusy”.

Konkurs „Książka Przyjazna Dziecku” organizowana jest co dwa lata, na przemian z konkursem „Zabawka Przyjazna Dziecku”. Celem akcji jest promowanie literatury dla najmłodszych czytelników, która łączy w swoich treściach tematykę uniwersalną z lokalną historią i tradycją. Kolejna edycja „Książki Przyjaznej Dziecku” odbędzie się w 2019 roku.

Reklama