Prezydent Duda odznaczył sto osób. Wśród nich księdza ze Starachowic

Data publikacji: 12.12.2017 10:30 / Data aktualizacji: 12.12.2017 19:35
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości z regionu
Warszawa. Ks. prałat Bogdan Lipiec odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec, prałat Bogdan Lipiec, Marta Zięba - radna ze Starachowic

Warszawa. Ks. prałat Bogdan Lipiec odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec, prałat Bogdan Lipiec, Marta Zięba - radna ze Starachowic
12.12.2017 / Fot. archiwum prywatne

Ksiądz prałat Bogdan Lipiec ze Starachowic w gronie osób odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę w pałacu prezydenckim w Warszawie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wniosek o przyznanie odznaczenia do kancelarii prezydenta złożyła starachowicka radna Marta Zięba z PiS. Jak podkreśla, ksiądz prałat ma wiele zasług w walce przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi.

- Dokonał rzeczy niemożliwych w tamtych czasach, bo bez zezwolenia władz państwowych wybudował dwie świątynie. Udostępniał także swoją plebanię w Nagorzycach dla działaczy Solidarności oraz ukrywających się byłych żołnierzy majora Ponurego.

Ks. prałat Bogdan Lipiec czekał na dzisiejsze odznaczenie.

- Z satysfakcją przyjąłem ten moment, że wreszcie Polska doceniła moją postawę patrioty człowieka, który kocha Boga, ojczyznę i między tym Bogiem a ojczyzną jest człowiek. I temu człowiekowi jako kapłan służę już 58 lat - dodał duchowny.

Ksiądz Bogdan Lipiec urodził się w 1936 roku. Pochodzi z Rzeczniowa w województwie mazowieckim, ale jak podkreśla cała jego rodzina mieszka w Starachowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 roku w Sandomierzu z rąk biskupa Jana Lorka. Jako wikariusz pracował w parafiach Pertykozy, Nowa Słupia, Drzewica, Pionki, Ostrowiec Świętokrzyski, Tczów, Staszów, Jastrząb, Opoczno, Iłża, Waśniów.

W Jastrzębiu naraził się PRL-owskim władzom budując wbrew ich woli kościół w miejscowości Kierz Niedźwiedzi. Na skutek nacisku komunistów musiał odejść z parafii. Kolejny kościół postawił w Waśniowie. W 1987 roku został posłany do budowy trzeciej świątyni w Michałowie, dziś dzielnicy Starachowic. W tej parafii do tej pory rezyduje jako emeryt. Ksiądz prałat Bogdan Lipiec jest Honorowym Obywatelem trzech gmin: Rzeczniowa w województwie mazowieckim oraz Waśniowa i Skarżyska Kościelnego. Wcześniej został odznaczony medalem Pro Patria - wyróżnieniem nadanym przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i osób Represjonowanych.

Tagi do tego wpisu
Reklama