Expose premiera Morawieckiego [KOMENTARZE]

Data publikacji: 12.12.2017 17:39 / Data aktualizacji: 12.12.2017 18:34
Autor: Katarzyna Podraza , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Premier Mateusz Morawiecki. Expose

Premier Mateusz Morawiecki. Expose
Fot. twitter

Mateusz Morawiecki oświadczył, że jego rząd jest rządem kontynuacji. W Sejmie wysłuchano expose nowego premiera. Przysłuchują mu się obecni na sali prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, ministrowie oraz posłowie. Mateusz Morawiecki podkreślał, że jego rząd będzie dbał zarówno o gospodarkę, jak i kwestie społeczne.

Krzysztof Lipiec, poseł PiS12.12.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Zdaniem świętokrzyskiego lidera PiS Krzysztofa Lipca expose premiera Mateusza Morawieckiego wygłoszone w Sejmie było bardzo dobre i konkretne. Jak podkreślił,  padły szczegóły, w jaki sposób rząd będzie dalej realizował politykę odpowiedzialnego rozwoju.

- Zostanie ona również ukierunkowana na sferę społeczną. Jest to tak  naprawdę zapowiedź nowej idei kapitalizmu - w polskim wydaniu, gdzie będziemy stawiać na rozwój polskich firm - zaznaczył.

Jak dodał poseł Lipiec, bardzo dobrze wybrzmiało także jedno z przesłań dotyczących sfery ochrony zdrowia.

- Będą wyznaczone odpowiednie środki na poziomie 6 % PKB. Szczególnie cieszy, że będzie wzmocniony system świadczeń kardiologicznych- mówi lider PiS w regionie. Jak powiedział, premier wyraził także ważne słowa dotyczące sfery funkcjonowania całego społeczeństwa, a dotyczące wartości i ukazania Polski jako kraju nadającego ton nie tylko w Unii Europejskiej, ale również w świecie - dodał.

- Premier Mateusz Morawiecki to nowe otwarcie - uważa świętokrzyska posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka. Jak podkreśliła po wysłuchaniu expose, to połączenie dynamicznego rozwoju gospodarczego z troską o społeczeństwo.

- Rozwój gospodarczy nie dość, że nie wyklucza, a wręcz wzmacnia rozwój społeczeństwa. Premier Morawiecki będzie kontynuował rozpoczętą 2 lata temu taką właśnie politykę dobrej zmiany - dodała Anna Krupka. 

Studio Polityczne Radia Kielce. Artur Gierada - poseł Platformy Obywatelskiej26.11.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Poseł Artur Gierada z Platformy Obywatelskiej powiedział, że expose  Mateusza Morawieckiego nie było porywające. Według niego, nowy premier używał wielu ogólników, a w jego wystąpieniu brakowało konkretów.

 - Mówił o 500+, jakby omijając lub nie zauważając innych problemów, z którymi Polska musi dzisiaj się zmierzyć. Chodzi m.in. o wzrost cen, który prowadzi do coraz większego ubóstwa i to szczególnie ludzi najbiedniejszych w naszym kraju, czyli emerytów i rencistów. Nie mówił nic o polityce międzynarodowej. Nie odniósł się także do ustaw, które są teraz procedowane. Także lokalnie myślę, że nasz region został pominięty. Mówił tylko o budowie drogi S7, ale ona przecież została już wybudowana i to przez rząd PO - powiedział Artur Gierada.

Studio Polityczne Radia Kielce. Magdalena Fogiel-Litwinek, Ruch Kukiz'15Kielce. 29.10.2017 / Fot. Bartłomiej Zapała / Radio Kielce

Z kolei, Magdalena Fogiel - Litwinek z Kukiz'15 powiedziała, że działacze tej partii będą trzymali kciuki za Mateusza Morawieckiego i jego rząd. Dodała jednak, że w expose nowego premiera zabrakło konkretów.

- Trwało ono dłużej niż premier Beaty Szydło. Było podanych jednak wiele ogólników, bez konkretnych recept czy propozycji. Oczywiście nie można na początku podawać też wszystkich szczegółów. Podoba mi się to, że podtrzymywana jest deklaracja, że nie będziemy przyjmować imigrantów ekonomicznych - powiedziała Magdalena Fogiel - Litwinek.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że jego gabinet będzie dbał zarówno o gospodarkę, jak i kwestie społeczne. Szef rządu oświadczył, że państwo powinno pełnić podmiotową rolę w gospodarce. Podkreślał, że w ostatnich latach w naszym kraju przyjęto zły model gospodarczy. Zauważał, że coraz częściej zagraniczni eksperci przyznają, iż Polska uzależniła się od obcego kapitału. Premier powiedział, że drogą do lepszego jutra musi być Polska równych szans i solidarności społecznej.

Reklama