Czujniki czadu mogą uratować życie. Można będzie je wygrać w Radiu Kielce

Data publikacji: 14.12.2017 19:43
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Czujnik czadu

Czujnik czadu
05.10.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Na antenie Radia Kielce od poniedziałku będzie można wygrać w konkursach czujniki tlenku węgla. Razem z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej nasza rozgłośnia włączyła się w kampanię Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji "Czad i Ogień. Obudź czujność".

Czad jest niezwykle groźny dla ludzkiego życia, świadczy o tym kolejne śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla, do którego doszło dziś rano w Tczewie, w województwie pomorskim. Życie stracił tam 15-letni chłopiec, a pięć kolejnych osób trafiło do szpitala.

Jak informuje starszy brygadier Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, czad określany jest mianem "cichego" zabójcy.

- To gaz bezwonny i bezbarwny. Nie możemy go wyczuć naszymi zmysłami. Powinniśmy robić wszystko, aby nie dopuścić do jego ulatniania - powiedział st. bryg. Robert Sabat.

Zastępca komendanta wojewódzkiego podkreśla, że tlenek węgla atakuje w naszych mieszkaniach, czyli miejscach, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie. Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na czystość przewodów kominowych i wentylacyjnych w domach.

Jeżeli palimy paliwem stałym raz na trzy miesiące musimy wykonywać przeglądy przewodów kominowych, jeśli paliwem ciekłym, to raz na pół roku. Pamiętajmy również o tym, aby systematycznie wietrzyć mieszkanie - zaznaczył st. bryg. Robert Sabat.

Przypomnijmy, w Kielcach realizowany jest program "Stop dla czadu". Do mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego trafiło już ponad 17 tysięcy detektorów tlenku węgla. Ich zakup jest finansowany z budżetu miasta.

Z danych MSWiA wynika, że mniej niż jeden na pięciu Polaków posiada czujnik dymu lub czadu. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu zatrucia czadem zmarło w całym kraju 61 osób, a w województwie świętokrzyskim - jedna.

Reklama