Ile pieniędzy dla opatowskiego szpitala? Trwają rozmowy z NFZ

Data publikacji: 15.12.2017 15:04
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szpital Powiatowy w Opatowie

Szpital Powiatowy w Opatowie
Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

W poniedziałek świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawi powiatowej spółce Top Medicus z Opatowa warunki finansowania Szpitala Powiatowego w przyszłym roku. Jak informowaliśmy, spółka Centrum Dializa, która dotychczas dzierżawiła lecznicę, zrezygnowała z prowadzenia szpitala. Wiązałoby się to z faktem, że placówka wypadłaby z tzw. sieci szpitali i co roku musiałaby startować w konkursach ogłaszanych przez NFZ.

Nowy podmiot, który chce prowadzić lecznicę w Opatowie, czyli spółka Top Medicus, według reformy zdrowia nie ma do tego uprawnień. Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na cesję kontraktu od spółki Centrum Dializa dla firmy należącej do powiatu.

- Dzisiaj odbyły się kolejne rozmowy pomiędzy przedstawicielami, zarówno spółek jak, starostwa opatowskiego i dyrekcji funduszu. Ustaliliśmy plan działania, z którego wynika, że w najbliższy poniedziałek NFZ przedstawi spółce plan finansowania świadczeń medycznych na przyszły rok - mówi Beata Szczepanek.

Jak dodaje, cesja kontraktu powinna odbyć się jeszcze w tym roku.

- Spółka Top Medicus podległa opatowskiemu starostwu będzie mogła zapoznać się z przedstawionym przez nas planem finansowym. W momencie kiedy go podpisze, przyjmie nasze warunki, również możemy podpisywać cesję kontraktu. Jednak trudno mi powiedzieć kiedy to się stanie i czy międzyczasie odbędą się jeszcze jakieś negocjacje - dodaje Beata Szczepanek.

Cesja kontraktu dotyczyć ma wszystkich oddziałów, a więc również problematycznego oddziału ginekologicznego, o którym mówiło się, że może przestać istnieć z powodu zbyt małej liczby porodów.

Reklama