Świąteczne zwyczaje na świecie

Data publikacji: 15.12.2017 18:49
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dzień Świętego Mikołaja obchodzi się na Ukrainie 19 grudnia. W Turcji prezenty wręcza się dopiero w Sylwestra. W Niemczech natomiast Mikołaj obdarowuje jedynie słodyczami zostawiając je w butach. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kielcach mogli poznać zwyczaje świąteczne w różnych krajach świata w trakcie projektu zatytułowanego „Winter Wonderland Fair”.

Jego koordynatorka i jednocześnie nauczycielka języka angielskiego Tamara Hachulska podkreśla, że impreza jest nieodłącznym elementem życia szkoły. Uczniowie dzięki niej mogą skonfrontować obce zwyczaje z naszą kulturą.           

Impreza odbywa się już po raz szósty. Każdego roku organizatorzy starają się zapraszać gości z różnych regionów świata. W tym roku po raz pierwszy w inicjatywie udział wzięli m.in. przedstawiciele Turcji, którzy opowiedzieli przede wszystkim o tym, jak w ich kraju wita się Nowy Rok.

Stałym gościem kieleckiego wydarzenia jest Janna Forseth pochodząca z USA. Jak podkreśla, w Stanach Zjednoczonych nie ma jednej tradycji świętowania, każdy ma swoją, ustaloną w rodzinie.

- W Polsce najbardziej podoba mi się to, że jest tu duże przywiązanie do bliskich i oczywiście piękne jest dzielenie się opłatkiem - dodaje.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie mówią, że jest to cenna inicjatywa. Dzięki niej mogą nie tylko dowiedzieć się o zwyczajach innych krajów, ale także sprawdzić i doskonalić swoje umiejętności językowe.

W tym roku gośćmi kielczan byli Turcy, Ormianie, Ukraińcy, Włosi, Niemcy, Australijczycy, Japończycy oraz Amerykanie. 

Tagi do tego wpisu
Reklama