Smog znowu straszy

Data publikacji: 18.12.2017 12:58
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Smog ponownie pojawił się w województwie świętokrzyskim. Według najnowszych danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska stężenia szkodliwych dla zdrowia pyłów w powietrzu w ostatnich dniach kilkukrotnie przekraczały dozwolone normy. Taka sytuacje dotyczyła Kielc oraz innych miast z naszego regionu.

Joanna Jędras z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że zawyżone stężenie dotyczyło pyłów PM10, które zawierają w sobie drobne cząsteczki metali ciężkich. Dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Pomiary godzinowe z wczorajszego wieczora wskazywały, że normy przekroczone były kilkukrotnie, a stan powietrza określany był, jako bardzo zły.

Największe zanieczyszczenie w miejscach gdzie są zainstalowane czujniki było w Połańcu i Małogoszczu gdzie norma była przekroczona dwukrotnie. Stężenie pyłów PM10 przekraczało 100 mikrogramów na metr sześcienny. W Kielcach było to nieco ponad 83 mikrogramy.

Z porannych pomiarów wynika, że stan powietrza w województwie się poprawił. Obecnie określany jest, jako umiarkowany i dobry. Zapewne odczyty się zmienią wieczorem gdy mieszkańcy ponownie będą palić w piecach.

Od połowy października, kiedy rozpoczął się sezon grzewczy normy, jakości powietrza w województwie były przekraczane kilkukrotnie. 

Stacje pomiaru jakości powietrza są w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej, Nowinach Małogoszczu i Połańcu oraz jedna mobilną która bada obecnie powietrze w Solcu.

Według norm Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdy jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na powietrzu. Wszyscy inni powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną szczególnie wymagającą wzmożonego wysiłku. 

Tagi do tego wpisu
Reklama