Świętokrzyscy harcerze u premiera. Przekazali Betlejemskie Światło Pokoju

Data publikacji: 19.12.2017 08:58 / Data aktualizacji: 19.12.2017 13:43
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Betlejemskie Światło Pokoju w Kancelarii Premiera

Betlejemskie Światło Pokoju w Kancelarii Premiera
Warszawa. 19.12.2017 / Fot. KPRM

Harcerze przekazali premierowi Betlejemskie Światło Pokoju. Podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obecna była 30-osobowa grupa świętokrzyskich druhów. Mateusz Morawiecki podkreślił wagę symbolu, który otrzymał od skautów. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "W Tobie jest światło".

Premier zaznaczył, że jego rząd kieruje się podobnymi hasłami, jak harcerze niosący Betlejemskie Światło Pokoju. Mateusz Morawiecki dodał, że hasło "W Tobie jest światło" powinno się odnosić nie tylko do młodych, ale do wszystkich, którzy chcą realizować zasady służby, braterstwa i pracy.

- Te hasła są ważne również dla nas wszystkich w Radzie Ministrów - powiedział szef rządu. - Wszyscy możemy się zobowiązać, że będziemy też pracowali dla dobra Rzeczpospolitej ze wszystkich naszych sił - dodał Mateusz Morawiecki.

Betlejemskie Światło Pokoju w Kancelarii PremieraWarszawa. 19.12.2017 / Fot. KPRM

W delegacji ze Świętokrzyskiego była 104. Artystyczna Drużyna Harcerska z Mirca, która uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju uświetniła wykonaniem tradycyjnych kolęd i pastorałek oraz obrzędowych pieśni harcerskich. Delegacji ZHP Chorągwi Kieleckiej przewodniczyli: zastępca komendanta harcmistrz Arkadiusz Szostak oraz harcmistrz Małgorzata Ślaska.

Betlejemskie Światło Pokoju jest znakiem braterstwa, jedności i pokoju. Pochodzi z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. Akcję przekazywania betlejemskiego światła zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Z Wiednia ogień odbierają skauci z pobliskich krajów i przekazują go swoim sąsiadom, by płomień otoczył całą Europę.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Polski po raz 27. Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali ogień z rąk skautów słowackich w nocy z soboty na niedzielę na Krzeptówkach w Zakopanem. 

Reklama