Nowy pociąg na torach. A w nim klimatyzacja i Internet [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 20.12.2017 14:43
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Prezentacja pociągu EZT po gruntownej modernizacji.

Prezentacja pociągu EZT po gruntownej modernizacji.
Kielce. 20.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Pociąg Przewozów Regionalnych EN57, który przeszedł gruntowną modernizacje został zaprezentowany dzisiaj na stacji kolejowej w Kielcach. Skład wyprodukowano w latach osiemdziesiątych, ale w żadnym stopniu nie przypomina pojazdu sprzed lat. Modernizacja kosztowała prawie 7 milionów złotych.

Klimatyzacja, bezprzewodowy Internet i nowoczesna toalety, to niektóre zmiany, jakie wprowadzono. Robert Zaborski, dyrektor świętokrzyskiego zakładu Polregio, przekonuje, że zakres prac był bardzo szeroki - z poprzedniego pojazdu została jedynie podstawowa konstrukcja.

Pociąg wyposażono m.in. w wygodne fotele, gniazdka elektryczne i monitoring. W pojazdach funkcjonuje czytelny system informacji pasażerskiej. Składy zostały dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zamontowano między innymi dwie windy dla wózków. W pociągu utworzono także 4 miejsca na rowery oraz utworzono przedział rowerowy.

Elektryczne zespoły trakcyjne przystosowano są do jazdy z prędkością 120 km/h. Będą wykorzystywane na liniach z Kielc do Sędziszowa a także w kierunku Krakowa i Katowic. W tym roku, liczba pasażerów kolei świętokrzyskich wyniosła około 2 mln zł. Władze spółki kolejowej szacują, że zainteresowanie usługami zwiększyło się o około 20 procent.

Reklama