Policja: blisko 15 tys. zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji: 27.12.2017 06:52
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce / Policja

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku jej istnienia, czyli od października zeszłego roku, policjanci odnotowali blisko 15 tysięcy zgłoszeń.

- Dzięki aplikacji każdy może podzielić się z policją informacjami o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach, które zauważył - mówi Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

- Osoby zgłaszające, najczęściej zwracają uwagę na trzy kategorie: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie prędkości oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - wyjaśnia Damian Janus.

Potwierdzony przez funkcjonariuszy problem nieprawidłowego parkowania pojawił się m.in. przy ulicy Chopina w Kielcach. Pomimo, że teren częściej jest patrolowany, to kierowcy i tak nie potrafią oduczyć się nieprawidłowych praktyk alarmują mieszkańcy osiedla. 

- Trudno dojść do piekarni, ponieważ samochody stają na chodnikach i nie zostawiają miejsca do przejścia - dodają.

Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i wybrać jedną z 25 kategorii. Następnie wystarczy dodać datę zdarzenia. Kolory ikon świadczą o statusie zgłoszenia. Zielony jest to nowe zgłoszenie, żółty świadczy o weryfikacji, a kolor czerwony informuje o tym, że zdarzenie zostało potwierdzone. Można dodać także film lub zdjęcie. Policja ma 5 dni na sprawdzenie zgłoszenia.

Należy pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie są równoznaczne z pilną interwencją policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Tagi do tego wpisu
Reklama