Mieszkańcy Jędrzejowa w obronie zamykanego oddziału

Data publikacji: 27.12.2017 20:03
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Zdrowie
Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie

Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie
Jędrzejów. 29.01.2016 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją przeciwko likwidacji Oddziału Pediatrycznego w jędrzejowskim szpitalu. Pismo zostało złożone do Zarządu Powiatu.

- Nie wyobrażam sobie, co się stanie, kiedy oddział przestanie funkcjonować - mówi Magdalena Sala, jedna z inicjatorek zbierania podpisów. - Obawiam się o swoje dzieci i o to, że kiedy będzie potrzeba w szpitalu w Kielcach może nie znaleźć się miejsce dla mojego dziecka. Wtedy będę jeździć od szpitala do szpitala, żeby moje dziecko zostało przyjęte – powiedziała reporterce Radia Kielce.

Magdalena Sala rozpoczęła zbieranie podpisów od swojego zakładu pracy, czyli Przychodni Rejonowej Nr 2 w Jędrzejowie. Ponadto proszono o nie w aptekach i innych miejscach, gdzie przebywa najwięcej osób.

"Prośbę kierujemy do Zarządu Powiatu, ponieważ Starostwo Powiatowe, mimo dzierżawy przez spółkę Artmedik, nadal jest właścicielem szpitala. Niedopuszczalne jest,  aby powiat pozostał  bez oddziału dziecięcego. Pan starosta prywatyzując szpital wielokrotnie zapewniał o tym, iż żaden oddział nie zostanie zlikwidowany, wręcz przeciwnie szpital będzie się rozwijał" - napisano w petycji.

Petycja w obronie Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu SpecjalistycznymJędrzejów. 27.12.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jutro na temat sytuacji oddziału dziecięcego szpitala w Jędrzejowie podczas sesji dyskutować będą radni powiatu jędrzejowskiego. W sesji udział zapowiedział wiceprezes lecznicy Robert Frańczak.

18 grudnia szpital w Jędrzejowie zaprzestał przyjmowania małych pacjentów na oddział dziecięcy. Właściciel lecznicy spółka ArtMedik  zdecydowała, że od 1 stycznia zawiesza działalność oddziału. Jak tłumaczył na antenie Radia Kielce wiceprezes lecznicy Robert Frańczak głównym powodem  podjęcia takiej decyzji było to, że lecznica nie jest w stanie zapewnić małym pacjentom odpowiedniej opieki medycznej, ponieważ prawo zabrania zatrudnienia lekarzy na etacie i jednocześnie tych samych na umowę o dzieło - zabrakło medyków którzy mogliby etatowo opiekować się dziećmi po godzinie 15.00.

Tuz przed świętami radni miasta i gminy Jędrzejów zaapelowali do władz szpitala w Jędrzejowie o odstąpienie od zawieszenia działalności i w efekcie likwidacji Oddziału Pediatrycznego w lecznicy. W tej sprawie radni podjęli uchwałę, a apel skierowany został do wojewody świętokrzyskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego, starosty jędrzejowskiego, ministra zdrowia, posłów i senatorów ziemi świętokrzyskiej.

Reklama