Sukces kieleckiej uczelni. UJK zdobył pieniądze, by lepiej kształcić pielęgniarki

Data publikacji: 29.12.2017 19:05
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Zdrowie
Kielce. UJK. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.

Kielce. UJK. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 4 milion złotych na utworzenie centrum symulacji medycznej dla pielęgniarek dostał Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Kielecka uczelnia wystąpiła o pieniądze do Ministerstwa Zdrowia, a 4.2 miliony złotych, które przyznano UJK pochodzą z funduszy unijnych. Profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK podkreśla, że projekt UJK był świetnie przygotowany i otrzymał największą liczbę punktów w konkursie, który przeprowadziło ministerstwo.

Centrum symulacji zacznie działać od przyszłego roku akademickiego. Będzie mieściło się w starym budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu przy alei IX Wieków Kielc. Sam budynek będzie zmodernizowany oraz podwyższony o jedną kondygnację. Pieniądze na ten cel UJK uzyskał z Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak mówi prorektor Stanisław Głuszek, wydział lekarski już wykorzystuje fantomy medyczne oraz symulacje do kształcenia pielęgniarek i ratowników medycznych, ale dzięki unijnemu dofinansowaniu będzie można szkolenie unowocześnić. Pielęgniarki będą ćwiczyły wszystkie procedury, które czekają ich podczas normalnej pracy w szpitalu czy przychodni, od zupełnie podstawowych do bardziej skomplikowanych. W przyszłości UJK będzie się starał o pieniądze na stworzenie analogicznego centrum symulacji dla lekarzy.

Partnerem projektu centrum jest Wojewódzki Szpital Zespolony.

Podobne wiadomości
Reklama