Powiat Jędrzejowski chce ratować zamknięty oddział. Lekarzy poszukają… wójtowie i burmistrzowie

Data publikacji: 02.01.2018 22:00
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.01.2016 Jędrzejów. Szpital Specjalistyczny.

29.01.2016 Jędrzejów. Szpital Specjalistyczny.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Burmistrzowie i wójtowie z powiatu jędrzejowskiego rozmawiali o przyszłości oddziału pediatrycznego szpitala w Jędrzejowie. W trybie pilnym spotkanie zwołał starosta Edmund Kaczmarek. Jak powiedział - jego celem było wyznaczenie działań, które można podjąć, by uratować oddział, który nie funkcjonuje, po tym, gdy zarząd lecznicy zawiesił jego działalność.

Zdaniem starosty - tylko wspólne działania mogą zaradzić trudnej sytuacji, w której brakuje lekarzy. - Ważne jest, aby każdy wójt i burmistrz w swojej gminie podjęli rozmowy z medykami z przychodni, którzy mogliby podjąć dyżury na oddziale pediatrycznym - dodał starosta.

- Brakuje 4 lekarzy, którzy mogliby zabezpieczyć 13 dyżurów na oddziale pediatrycznym. Jest to konieczne, by mógł wznowić działalność - poinformował wiceprezes lecznicy Robert Frańczak. Przypomniał, że szpital nie mógł zapewnić małym pacjentom należytej opieki lekarskiej i to właśnie było głównym powodem zawieszenia pracy oddziału pediatrycznego. Dodał, że prawo zabrania zatrudnienia lekarzy na etacie i jednocześnie tych samych na umowę o dzieło, więc zabrakło medyków, którzy mogliby etatowo opiekować się dziećmi po godzinie 15.00, ponieważ wybrali pracę na etacie. Ponadto, jak dodał, lecznicy nie stać na zatrudnienie dodatkowo lekarzy za stawkę ponad 100 złotych za godzinę, bo miesięczny przychód z działalności oddziału jest zbyt niski, wynosi 120 tysięcy złotych.

Jędrzejów. Spotkanie wójtów i burmistrzów ws. ratowania oddziału pediatrycznego w jędrzejowskim szpitaluJędrzejów. 02.01.2018 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Wiceprezes zadeklarował, że jeśli znajdą się lekarze, którzy zechcą podjąć dyżury za 65 złotych za godzinę, oddział wznowi pracę. W rozmowie z Radiem Kielce nie ukrywał, że nie będzie to łatwe, ponieważ lekarze z POZ-ów nie chcą dyżurować w szpitalach.

Podczas spotkania wiele pytań w sprawie przyczyn zawieszenia oddziału, sytuacji finansowej lecznicy oraz możliwości wznowienia pracy oddziału zadała m.in. Bożena Szczypiór wójt gminy Wodzisław. Jak powiedziała - sytuacja jest bardzo trudna, bo dotyczy również małych pacjentów z gminy Wodzisław. Bożena Szczypiór będzie w sprawie pozyskania lekarza rozmawiać z dyrektorem Ośrodka Zdrowia w

Monika Bolewska wójt gminy Nagłowice stwierdziła, że spotkanie wójtów i burmistrzów z przedstawicielem szpitala jest ważne, ponieważ ze źródła, a nie z przekazów medialnych, jak to było dotychczas, mieli szanse dowiedzieć się o stanie lecznicy i przyczynach zawieszenia oddziału pediatrycznego. Jak powiedziała, że zamierza w sprawie pozyskania pediatry rozmawiać z lekarzami Niepublicznego Ośrodka Zdrowia w Nagłowicach.  

Robert Frańczak poinformował, że kolejnym ważnym problemem jest sytuacja finansowa oddziału. Jak powiedział - miesięcznie utrzymanie oddziału pediatrycznego kosztuje dzierżawcę, czyli spółkę Artmedik około 200 tysięcy złotych. Zatem brakuje szpitalowi 80 tysięcy złotych miesięcznie.

Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek zapytany, czy widzi możliwość dofinansowania szpitala, aby oddział mógł znów funkcjonować, odpowiedział, że starostwa na to nie stać, ale być może wyjściem z patowej sytuacji byłaby pomoc finansowa gmin powiatu jędrzejowskiego.  

Przypomnijmy od 1 stycznia oficjalnie zawieszona została działalność oddziału pediatrycznego jędrzejowskiego szpitala. Od 18 grudnia 2017 roku na oddział przestali być przyjmowani mali pacjenci. Rocznie było tam hospitalizowanych około 700 osób.

Reklama