W Ciekotach zaprezentowali się kolędnicy

Data publikacji: 06.01.2018 09:33 / Data aktualizacji: 06.01.2018 17:05
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ciekoty. Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych

Ciekoty. Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych
Ciekoty. 06.01.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

6 grup z naszego regionu wzięło udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. Celem spotkania było kultywowanie i upowszechnianie ludowych tradycji kolędniczych i ukazanie zwyczajów oraz obrzędów bożonarodzeniowych.

Jedną z występujących formacji była grupa „12 z Herodem” z Czyżowic. Jej przedstawiciel Ryszard Józefczyk informuje, że w skład zespołu wchodzą sami panowie.

- Zachowaliśmy tradycje i w czasie świąt Bożego Narodzenia chodzimy po domach i kolędujemy. Zapraszają nas także do innych gmin i śpiewamy np. na świetlicach z dziećmi - mówi Ryszard Józefczyk.

W Przeglądzie brał także udział zespół Jaworzanki z gminy Zagnańsk. Grażyna Grudziedzka, kierownik grupy powiedziała, że przygotowania do konkursu trwały wiele miesięcy.

- Musieliśmy najpierw przypomnieć sobie jak kolędowaliśmy jako dzieci i co opowiadali nam rodzice. Potem napisaliśmy scenariusz i przygotowaliśmy stroje. Ten proces był długotrwały i mozolny - mówi Grażyna Grudziecka.

Uczestniczka konkursu wspomina, że zawsze kolędowało się z radością i uśmiechem.  

- U nas, w gminie Zagnańsk, jeszcze ze 2 lata temu chodziły śpiewające grupy. Zawsze najśmieszniej przedstawiany był Żyd, którego kwestie specjalnie były przekręcane -   dodaje Grażyna Grudziecka.

Przegląd odbył się w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” w Ciekotach. Laureaci przeglądu będą reprezentowali województwo świętokrzyskie w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Pastuszkowym Kolędowaniu w Podegrodziu. 

Reklama