Pediatria w Jędrzejowie do uratowania? Są chętni lekarze do pracy

Data publikacji: 09.01.2018 15:45 / Data aktualizacji: 09.01.2018 17:24
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie

Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie
Jędrzejów. 21.10.2016 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Sześcioro lekarzy zadeklarowało wolę pracy na oddziale pediatrycznym szpitala w Jędrzejowie - poinformował Radio Kielce burmistrz Marcin Piszczek. To czterej specjaliści z Jędrzejowa, jeden z Kielc i jeden z Buska Zdroju.

Negocjacje z pediatrami prowadził burmistrz po zawieszeniu z braku medyków działalności oddziału dziecięcego w jędrzejowskim szpitalu. Burmistrz poinformował, że otrzymał również deklarację, iż rezydenci ze szpitala wojewódzkiego są w stanie dyżurować na jędrzejowskiej pediatrii po to, aby oddział mógł wznowić swoją działalność.

Rozmowy w sprawie pozyskania lekarzy pediatrów do jędrzejowskiego szpitala podjął również starosta Edmund Kaczmarek, ale, jak stwierdził, nikt z jego rozmówców nie wyraził chęci podjęcia pracy.

- Zarząd skierował pisma do wszystkich starostów województwa świętokrzyskiego oraz do sąsiednich powiatów, leżących już w innych województwach: miechowskiego w Małopolsce oraz zawierciańskiego na Śląsku z prośbą o pomoc w poszukiwaniu lekarzy pediatrów dla jędrzejowskiego szpitala - mówi Edmund Kaczmarek.

Jak dodaje, to jest trudny temat, ponieważ lekarzy nie ma, dlatego prosi o pomoc nawet poza województwem.

- Liczę, że może tą ścieżką uda nam się te 13 dyżurów, które brakuje do zapełnienia grafiku zabezpieczenia medycznego oddziału pediatrycznego uda się uzupełnić, bardzo proszę o wsparcie - apeluje starosta Kaczmarek.

Dodaje jednocześnie, że z tymi pediatrami, z którymi sam rozmawiał nie udało się rozwiązać problemu i pozyskać ich dla szpitala bo, albo są zajęci, albo nie interesuje ich ta praca.

Edmund Kaczmarek zapewnia, że cały czas w Jędrzejowie, pomimo zawieszenia oddziału pediatrycznego udzielana jest pomoc medyczna małym pacjentom. Dzieci diagnozowane są w ośrodkach zdrowia, w święta i dni wolne pomocy udziela punkt nocnej i świątecznej opieki medycznej przy ulicy Małogoskiej oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jeżeli mały pacjent wymaga hospitalizacji wzywana jest karetka pogotowia i dziecko jest przewożone do najbliższego szpitala.

W podobnym tonie wypowiedziała się wójt Nagłowic Monika Bolewska. Jak poinformowała, w gminie nie ma możliwości pozyskania lekarzy pediatrów, ponieważ, jak się dowiedziała, brakuje specjalistów nawet w ośrodku zdrowia.

Z kolei Bożena Szczypiór, wójt gminy Wodzisław, która prowadziła rozmowy z lekarzami, liczy na pozytywne efekty. Medycy mają dać odpowiedź do końca tygodnia.

Dziś stanowisko w sprawie sytuacji w jędrzejowskim szpitalu zajął także Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność". Jak poinformował Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności, związkowcy popierają działania Komitetu Obrony Oddziału Pediatrycznego Szpitala w Jędrzejowie.

„Decyzja o zamknięciu  oddziału, która może skutkować jego likwidacją jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia społecznego. Dotyczy to bowiem jednego z największych powiatów w województwie, obejmującego dziewięć gmin, zamieszkanych przez prawie 90 tys. osób. Pozbawienie opieki szpitalnej dzieci stanowi zagrożenie dla ich zdrowia a nawet życia. NSZZ „Solidarność" deklaruje swe poparcie w każdej niezbędnej formie zaaprobowanej przez Komitet Obrony Oddziału Pediatrycznego Szpitala w Jędrzejowie” - czytamy w oświadczeniu Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

Przypomnijmy, w działania na rzecz utrzymania oddziału dziecięcego w Jędrzejowie zaangażowała się posłanka PiS Anna Krupka, która zwołała spotkanie mieszkańców i samorządowców. Podczas tego spotkania powołany został Komitet Obrony Oddziału Pediatrii.

Rocznie na oddziale pediatrycznym w Jędrzejowie hospitalizowanych było około 700 małych pacjentów.

Reklama