Mieszkańcy zaproszeni do tworzenia skansenu na stacji Hajdaszek

Data publikacji: 10.01.2018 14:09
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dawna stacja kolejki wąskotorowej

Dawna stacja kolejki wąskotorowej
Hajdaszek. 10.01.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dawni pracownicy kolejki wąskotorowej z gminy Kije będą mogli zaangażować się w tworzenie kolejowego skansenu na stacji Hajdaszek. To inicjatywa Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, które dostały unijną dotację na remont zabytkowego dworca z 1924 roku.

Pomysł zaangażowania mieszkańców wynika z tradycji kolejarskich w gminie Kije. Okazuje się, że ok. 500 osób pracowało w różnych latach przy obsłudze pociągów.

W planach są spotkania z mieszkańcami w poszczególnych sołectwach, przybliżające projekt i zachęcające do współpracy – mówi Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor parków krajobrazowych. Mieszkańcy mogą podzielić się swoimi wspomnieniami, anegdotami i ciekawostkami z czasów pracy. Zostaną one spisane i zaprezentowane w skansenie. Być może uda się też uzyskać ciekawe pamiątki, np. mundury i czapki zawiadowców, zdjęcia lub stare latarnie.  

W latach 80. XX wieku, na kolei pracował m. in. Czesław Olesiak z miejscowości Kije. Był dyżurnym ruchu wąskotorówki na stacji Stawiany Pińczowskie. Wagony o normalnej szerokości stawiano tam na wąskie wózki, by mogły podróżować odcinkami kolei wąskotorowej. Czesław Olesiak uważa, że skansen kolejowy w Hajdaszku, to dobry pomysł, przybliżający historię młodym, a starszym przypominający codzienną pracę.

W budynku dworca w Hajdaszku zrekonstruowane zostaną historyczne pomieszczenia. Będzie tam m. in. sala dworcowa ze starą kasą. Odtworzona zostanie także "Gospoda dla żołnierzy", która powstała w okresie międzywojennym. W niedużej salce restauracyjnej będzie można skosztować wojskowych potraw. Pojawi się też gabinet Janiny Żelisławskiej, która kierowała gospodą i dbała, by było to miejsce krzewienia kultury. W planach jest też przywrócenie kursów kolejki wąskotorowej na ok. 2,5 kilometrowym odcinku Hajdaszek-Umianowice. Na trasie miałaby kursować lokomotywa spalinowa z jednym lub dwoma wagonami. Dodatkową atrakcją mają być drezyny rowerowe.

Wkrótce Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe ogłoszą przetarg na wykonanie dokumentacji inwestycji. Prace konserwacyjne i remontowe za 3,5 mln zł rozpoczną się w tym roku. Nowa atrakcja ma być dostępna dla turystów na początku 2020 roku.

Reklama