Rycerze zostaną na miejscu, ale zapłacą za to…

Data publikacji: 10.01.2018 14:46
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.09.2016 Sandomierz. Rynek. Kamienica Oleśnickich.

30.09.2016 Sandomierz. Rynek. Kamienica Oleśnickich.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zostaje w swojej dotychczasowej siedzibie, czyli Kamienicy Oleśnickich. Miasto podpisało ze stowarzyszeniem umowę, użyczenia obiektu, rycerze będą teraz musieli płacić za jego użytkowanie, dotychczas korzystali z pomieszczeń bezpłatnie.

Kasztelan Karol Bury zaznacza, że będzie to znacznie obciążenie finansowe dla stowarzyszenia. Przez 9 miesięcy, stawka za czynsz będzie wynosić 1330 zł brutto, natomiast od czerwca do końca sierpnia, chorągiew będzie płacić 2 tysiące 600 złotych miesięcznie. Umowa będzie obowiązywać przez rok, co - jak stwierdził kasztelan - daje poczucie niepewności, ponieważ w drugiej połowie roku znowu pojawi się problem.

Burmistrz Marek Bronkowski tłumaczy, że umowa została zawarta tylko na rok, ponieważ miasto będzie się starać w Urzędzie Marszałkowski o pieniądze na remont Kamienicy Oleśnickich. Odnosząc się do wysokości czynszu, burmistrz stwierdził, że jest ona symboliczna. Ponadto, na nowych warunkach, rycerze będą mogli bez ograniczeń prowadzić działalność gospodarczą, korzystając z mienia komunalnego i zarabiać pieniądze na pokazach i innych przedsięwzięciach.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku burmistrz planował sprzedać Kamienicę Oleśnickich. Pojawił się wówczas problem gdzie umieścić chorągiew i jej wyposażenie. Ostatecznie, do sprzedaży nie doszło.

Formacja dysponuje wiernymi replikami uzbrojenia i strojów. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Sandomierza, zapraszana jest do udziału w wydarzeniach plenerowych w kraju i zagranicą.

Reklama