Specjalne posiedzenie ZPP. Tematem brak lekarzy

Data publikacji: 14.01.2018 14:34
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie

Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie
Jędrzejów. 21.10.2016 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

16 stycznia na wniosek starosty jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka obradować będzie na nadzwyczajnym posiedzeniu Zarząd Związku Powiatów Polskich.

Celem posiedzenia ma być wypracowanie wspólnego stanowiska i sposobu rozwiązywania problemów związanych z sytuacją zawieszania oddziałów szpitalnych w wielu powiatach, z uwagi na brak lekarzy i powszechne zjawisko wypowiadania klauzul opt-out - informuje Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski.

Jak dodaje, to problem około 150 szpitali w Polsce w tym jędrzejowskiej pediatrii.

Przypomnijmy, jak się okazało w placówce w Jędrzejowie nie brak lekarzy, a pieniądze, czyli wysokość kontraktu, są głównym powodem zawieszenia działalności oddziału pediatrycznego. Jak informowaliśmy, burmistrz Marcin Piszczek znalazł 6 medyków, którzy są gotowi rozpocząć pracę w szpitalu. W sprawie finansowej szpitala Spółka ArtMedik, która dzierżawi lecznicę w Jędrzejowie stara się o zwiększenie ryczałtu od NFZ na 2018 rok. 10 stycznia przedstawiciele firmy, a także starosta powiatu jędrzejowskiego i burmistrz Jędrzejowa spotkali się z dyrekcją świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zdaniem starosty Edmunda Kaczmarka trudny, wielowątkowy problem nie tylko w jędrzejowskim szpitalu, ale w całej Polsce może rozwiązać Ministerstwo Zdrowia.

Przypomnijmy, starosta Edmund Kaczmarek w sprawie pozyskania kadry do jędrzejowskiego szpitala rozmawiał z lekarzami, ale, jak stwierdził, nikt nie wyraził chęci podjęcia pracy. Dlatego Zarząd Powiatu skierował pisma do wszystkich starostów województwa świętokrzyskiego oraz do sąsiednich powiatów leżących już w innych województwach: miechowskiego w Małopolsce oraz zawierciańskiego na Śląsku z prośbą o pomoc w poszukiwaniu lekarzy pediatrów dla jędrzejowskiego szpitala.

W sprawie finansowej Szpitala w Jędrzejowie NFZ zadeklarował, że przeanalizowana zostanie wysokość kontraktu i nadwykonań lecznicy. Kolejne spotkanie z udziałem firmy ArtMedik dzierżawiącej szpital i NFZ odbędzie się w nadchodzącym tygodniu, a na 22 lub 23 stycznia zaplanowano również negocjacje z udziałem samorządowców.

Reklama