Patron Jędrzejowa 800 lat temu przybył do miasta

Data publikacji: 17.01.2018 19:57
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Kaplica błogosławionego Wincentego Kadłubka

Jędrzejów. Kaplica błogosławionego Wincentego Kadłubka
Jędrzejów / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Jędrzejów będzie świętować jubileusz 800-lecia przybycia do miasta bł. Wincentego Kadłubka. Obchody rozpoczną się 8 marca konferencją naukową, którą organizuje Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe. Odbędzie się także uroczysta msza w Archiopactwie Cystersów, której przewodniczył będzie ks. biskup Andrzej Kaleta.

Ponadto w czerwcu odbędzie widowisko historyczne przedstawiające przybycie biskupa krakowskiego Wincentego do Jędrzejowa. Również tegoroczny Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się w wakacje będzie nawiązywał do jubileuszu.

Jędrzejów. Kaplica błogosławionego Wincentego KadłubkaJędrzejów / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

- Patronat nad obchodami objęli: kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup krakowski oraz biskup kielecki i sandomierski – informuje burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Zdaniem Edwarda Stradomskiego opata Klasztoru Ojców Cystersów zaplanowane uroczystości są okazją do przypomnienia osoby bł. Wincentego Kadłubka i jego działalności nie tylko w naszym regionie, ale i w kraju. To bardzo istotne, ponieważ w Rzymie rozpoczynają się oficjalne prace związane z tym, aby bł. Wincenty Kadłubek został świętym. W ostatnim czasie ojciec Grzegorz Brodacki z archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, który studiuje w Rzymie został oficjalnie mianowany wice-postulatorem d/s kanonizacji bł. Wincentego Kadłubka.

Jędrzejów. Kaplica błogosławionego Wincentego KadłubkaJędrzejów / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Tegoroczny jubileusz ma również ogromne znaczenie dla samych mieszkańców Jędrzejowa. Jak mówią parafianie - to dla nich wyjątkowy i bardzo ważny rok, ponieważ Wincenty Kadłubek jest patronem miasta i chroni je od nieszczęść.

W jędrzejowskim Archiopactwie Cystersów znajduje się kaplica błogosławionego Wincentego Kadłubka. Jest tam trumienka z jego relikwiami. Biskup Wincenty Kadłubek do Jędrzejowa przybył w 1218 r. Jako skromny mnich spędził tu kilka lat pisząc ostatnią część „Kroniki Polskiej”.

Od 1 stycznia 2016 roku błogosławiony jest patronem Jędrzejowa. Od tego czasu również kościół klasztorny w Jędrzejowie ma tytuł sanktuarium diecezjalnego bł. Wincentego Kadłubka.

Reklama