Z Suchedniowa do Bodzentyna. Piechurzy uczcili Powstańców [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 20.01.2018 09:21 / Data aktualizacji: 20.01.2018 17:39
Autor: Tomasz Piwko , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Bodzentyn. Zakończenie „Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego

Bodzentyn. Zakończenie „Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego"
Bodzentyn. 20.01.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

„Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego" odbył się dzisiaj w województwie świętokrzyskim. Piechurzy po raz 25 przeszli z Suchedniowa do Bodzentyna.

Piechurzy na Rynku w Bodzentynie złożyli kwiaty przy tablicach pamiątkowych oraz na grobach powstańców.

W marszu wzięła udział Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedziała, to niezwykłe doświadczenie. W marszu szli przede wszystkim strzelcy, ale były także osoby cywilne.

- Ci wszyscy ludzie idą w jednym celu, aby uszanować pamięć tych, którzy przelali krew za Ojczyznę. Z ich rozmów wynikało, że troszczą się o naszą Polskę. To niezwykle budujące - twierdzi Maria Zuba.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski również wzięła udział w „Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego”. Zdaniem wojewody to bardzo ważna rocznica dla naszego kraju. Powstanie nie zakończyło się sukcesem, ale dało nadzieję na odrodzenie Polski.

- Z tej nadziei czerpali później legioniści na czele z Józefem Piłsudskim. Cieszę się, że w tym marszu wzięło udział tak wielu młodych ludzi. To żywa lekcja historii, którą mam nadzieję przekażą kolejnym pokoleniom - mówi Agata Wojtyszek.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w suchedniowskim kościele. Następnie nastąpił przemarsz do Krzyża Powstańczego. Tam odbyła się dalsza część obchodów, połączona z przysięgą suchedniowskiego Korpusu Kadetów i nadaniem strzeleckich odznaczeń.

- Ogromnym zaszczytem dla nas jest to, że marsz został objęty honorowym patronatem Andrzeja Dudy - mówiła poseł Maria Zuba.

Odczytała także list Prezydenta do uczestników Marszu.

- Dla uczenia męstwa i poświecenia Powstańców Styczniowych walczących o niepodległość Ojczyzny, w uznaniu starań Związku Strzeleckiego Strzelec w Suchedniowie i władz samorządowych Suchedniowa, Szydłowca, Bodzentyna i Wąchocka o godne upamiętnienie naszych bohaterów narodowych jest dla nas współczesnych Polaków źródłem dumy oraz inspiracją do działań dla dobra i pożytku Rzeczypospolitej - napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek odczytała natomiast list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany na ręce komendanta marszu Daniela Wosia. Szef MON serdeczne dziękuje w nim środowiskom niepodległościowym i patriotycznym za kultywowanie pamięci Powstańców Styczniowych.

Także poseł PiS Krzysztof Lipiec dziękował uczestnikom uroczystości za obecność. 

- Dziękujemy wam za to że tutaj jesteście. Zaświadczacie, że należymy do wielkiego dumnego narodu. Jestem przekonany, że ta postawa zasługuje na wielką chwałę, ale również jest to piękna manifestacja naszej narodowej dumy - dodał Krzysztof Lipiec

Z udziału w marszu zadowolona jest Młodzież z Suchedniowskiej Szkoły Kadetów. Idą, by oddać hołd poległym Powstańcom Styczniowy. Dziś także pod krzyżem powstańczym złożyli przysięgę kadecką.

Po drodze uczestnicy Marszu zatrzymali się w Mauzoleum Wsi Polskiej w Michniowie. Później zaplanowano przystanek w szkole we Wzdole Rządowym, gdzie, jak co roku, uczniowie przedstawią jasełka.

W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło ponad 400 osób.

Reklama