Chcą przywrócenia starachowickiej legendy

Data publikacji: 22.01.2018 10:26 / Data aktualizacji: 22.01.2018 14:59
Autor: Bartłomiej Zapała , Robert Felczak , Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Puls Biznesu
02.09.2017 Starachowice. Zlot zabytkowych pojazdów STAR

02.09.2017 Starachowice. Zlot zabytkowych pojazdów STAR
Fot. Tomasz Piwko - Radio Kielce / 02.09.2017 Starachowice. Zlot zabytkowych pojazdów STAR

Należąca do Grupy Zasada firma Inweststar chce sprzedać akcje Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Za uzyskane pieniądze planuje przywrócić na rynek markę samochodów ciężarowych "Star" - informuje "Puls Biznesu".

Andrzej Arkuszyński, prezes spółki Inweststar, w rozmowie Radiem Kielce potwierdza, że firma jest gotowa zainwestować część pieniędzy ze sprzedaży 73 procent udziałów w SSE Starachowice, których zakupem zainteresowana jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

- Jest taki zamysł. Inweststar posiada  aktywa w strefie  a  ich sprzedaż umożliwiłaby pozyskanie a potem zainwestowanie pieniędzy.  Nie ma co prawda  technicznych możliwości by całkowicie wskrzesić markę Star, ale w ramach grupy w Starachowicach działają firmy, które modernizują  Stary będące  na wyposażeniu wojska - mówi Andrzej Arkuszyński.

Dodaje, że z biznesowego punktu widzenia odświeżenie marki „Star” wydaje się trudne, ale możliwe. Odpowiednio zainwestowane pieniądze mogłyby przynieść efekt. Jego zdaniem należałoby szukać niszy na rynku.

Udziały spółki Inweststar są warte około 13 milionów złotych. Andrzej Arkuszyński zaznacza jednak, że wstępna oferta przedstawiona przez ARP ich nie satysfakcjonuje.

Marcin Perz, prezes SSE Starachowice podkreślił, że jest to bardzo dobra wiadomość dla województwa świętokrzyskiego, które - według niego - nie dorobiło się wielu światowych marek. Jak zaznaczył, taką z całą pewnością jest Star. Dodał, że jeśli transakcja dojdzie do skutku, te samochody ciężarowe znów będą mogły być wizytówką całego regionu.

Krzysztof Lipiec, poseł PiS komentując te informacje powiedział, że to dobrze, że akcje dawnego spadkobiercy Fabryki Samochodów Ciężarowych zostaną przejęte przez ARP. Jak podkreślił, Agencja Rozwoju Przemysłu to wyspecjalizowana instytucja, która kreuje życie gospodarcze w Polsce. Według niego, ważne jest także to, że Grupa Zasada planuje przywrócić markę firmy „Star”. Krzysztof Lipiec przypomniał, że do tej pory ten samochód ciężarowy służył polskiemu wojsku. Jak dodał, bardzo kibicuje temu pomysłowi i ma nadzieję, że zostanie on jak najszybciej wcielony w życie.

Samochody ciężarowe były przez długie lata wizytówką Starachowic. Produkowano je na potrzeby krajowe, ale także eksportowano m.in. do Egiptu, Jemenu i Tajlandii.

Prawo do marki "Star" posiada obecnie niemiecki koncern MAN, który w 1999 roku kupił wybrane aktywa Fabryki Samochodów Ciężarowych. W fabryce MAN nie produkuje się już jednak ciężarówek, ale autobusy miejskie i turystyczne.

W Grupie Zasada, do której należy Inweststar, działa spółka Autobox zajmująca się modernizowaniem wojskowych Starów 266.  Firma jest także właścicielem praw do dokumentacji technicznej ciężarówek.

O możliwości przejęcia udziałów Starachowickiej Strefy Ekonomicznej przez ARP rozmawiać będziemy jutro w Rozmowie Dnia. Gościem Radia Kielce o godz. 8.30 będzie prezes strefy Marcin Perz.

Reklama