Krzysztof Lipiec: bezduszność urzędnicza doprowadziła do wielu tragedii

Data publikacji: 29.01.2018 09:34
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krzysztof Lipiec, poseł PiS

Krzysztof Lipiec, poseł PiS
29.01.2018 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Konstytucja dla Biznesu uchwalona przez Sejm będzie służyć polskim przedsiębiorcom - powiedział na naszej antenie Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości. Gość Radia Kielce zwrócił uwagę na fakt, że prawo przedsiębiorców ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

- Wprowadza m.in. zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Pojawi się instytucja działalności nierejestrowej dla osób prowadzących mniejszą działalność - mówi gość Radia Kielc.

- Do tej pory mieliśmy do czynienia z przypadkami, kiedy uczciwi przedsiębiorcy prowadzili działalność gospodarczą niemalże od podstaw, coś osiągnęli i na skutek słabości organów państwa musieli to likwidować. Bezduszność urzędnicza doprowadziła do wielu tragedii, były przypadki, kiedy przedsiębiorcy odbierali sobie życie - zaznaczył.

Jak mówi poseł Lipiec, dzięki zmianom pojawi się również tzw. „ulga na start”, czyli zwolnienie początkujących przedsiębiorców ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwszych 6 miesięcy. Przepisy znoszą również REGON. Przedsiębiorcy w większości spraw urzędowych wystarczy NIP. Wiele spraw będzie można załatwić łatwiej drogą elektroniczną. Ponadto firmy, które wykażą się przychodami niższymi niż połowa średniej krajowej będą zwolnione z obowiązku rejestracji, nie będą też musiały odprowadzać składek.

- Jest to pas startowy do rozwoju dla małych przedsiębiorstw - dodał poseł Lipiec.

Gość Radia Kielce powiedział, że ambicją rządu jest także, aby nasi przedsiębiorcy inwestowali za granicą.

- Jest to ważne, abyśmy pomnażali polski kapitał za granicą, trzeba go pielęgnować, aby miał swoją narodowość - mówi gość Radia Kielce.  

Posłowie przegłosowali również powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Krzysztof Lipiec powiedział, że jego zadaniem będzie pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej. Będzie on również zajmował się współpracą z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców.

Pakiet ustaw składający się na rządowy program Konstytucji dla Biznesu zacznie obowiązywać od 1 marca 2018 roku.

Reklama