Minister Anna Zalewska: będziemy promować kształcenie zawodowe

Data publikacji: 01.02.2018 15:32 / Data aktualizacji: 01.02.2018 16:46
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Powołanie i pierwsze posiedzenie Zespołu do Spraw Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego powołanego przy Świętokrzyskim Kuratorze Oświaty. Na zdjęciu: Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej

Powołanie i pierwsze posiedzenie Zespołu do Spraw Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego powołanego przy Świętokrzyskim Kuratorze Oświaty. Na zdjęciu: Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej
Kielce. 01.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Minister Edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w Kielcach duże zmiany w szkołach zawodowych. Mają one polegać na większym zaangażowaniu pracodawców w kształcenie uczniów, udziale przedsiębiorców w egzaminach zawodowych, a przede wszystkim zwiększeniu praktycznej nauki zawodu.

Szefowa resortu edukacji podkreśla, że szkoły zawodowe muszą elastycznie dostosowywać się do zmian na rynku pracy, ponieważ według szacunków, za 5 lat około 40 procent zawodów będzie zupełnie nowych i dziś nieznanych.

W spotkaniu minister z dyrektorami szkół i przedsiębiorcami uczestniczył senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. Jak mówi, reforma szkolnictwa zawodowego będzie w stanie rozwiązać wiele problemów specyficznych dla naszego województwa. - Region świętokrzyski zawsze słynął z tego, że kształci dobrych fachowców. Niestety wielu z nich znajdowało dobrą pracę poza miejscem zamieszkania. Teraz robimy wszystko, żeby ten trend odwrócić. Spotkanie z minister Anną Zalewską pokazało, że rząd ma dalekosiężne plany w tej kwestii – twierdzi senator.

Jednym z pomysłów są umowy lojalnościowe, które pracodawcy mogliby podpisać z jednym lub kilkoma uczniami. W zamian za stypendium, młody człowiek po skończeniu szkoły musiałby przez rok lub dwa lata pracować w firmie, z którą podpisał umowę. MEN konsultuje to rozwiązanie z prawnikami.

Piotr Prędota, dyrektor Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach zapewnia, że firmy chcą współpracować z resortem edukacji oraz szkołami. - Przedsiębiorcom zależy na kształceniu młodych ludzi, bo od dobrych fachowców zależy przyszłość ich firm. Kształcenie zawodowe jest bardzo drogie i dobrze byłoby, gdyby całość kosztów, które ponosi pracodawca przyuczając młodocianych pracowników do zawodu, była refundowana. Obecnie refundowana jest tylko część nakładów, które ponoszą firmy – mówi Piotr Prędota.

Minister Anna Zalewska wręczyła nominację do Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych, która powstała przy Świętokrzyskim Kuratorze Oświaty. Jednym z jej członków został Jan Ungeheuer, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie. Jak mówi szkoły zawodowe w naszym województwie mają też problemy, rzadziej spotykane w innych regionach w kraju. - W naszym regionie jest problem rozdrobnienia zakładów pracy. Nie mamy zbyt wielu dużych firm, a te mniejsze nie zawsze chcą przyjmować młodych ludzi na praktyki i przyuczać ich do zawodu – twierdzi Jan Ungeheuer.

Kolejnym problemem ciągle jest stygmatyzowanie szkół zawodowych jako tych gorszych. Anna Zalewska na antenie Radia Kielce zapewniła, że to już się zmienia. Co więcej wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim napisali list do spółek skarbu państwa, apelując by aktywnie włączyły się w promocję kształcenia zawodowego.

Posłuchaj rozmowy Daniela Lenarta z minister edukacji narodowej Anną Zalewską

Anna Zalewska - Minister Edukacji NarodowejKielce. 01.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Reklama