Świętokrzyskie ma siedmiu nowych przewodników

Data publikacji: 03.02.2018 09:40 / Data aktualizacji: 03.02.2018 13:31
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Zjazd Przewodników Świętokrzyskich

Sandomierz. Zjazd Przewodników Świętokrzyskich
Sandomierz. 03.02.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

190 osób bierze udział w Ogólnopolskim Zjeździe Przewodników Świętokrzyskich, który odbywa się w Sandomierzu. Spotkanie to okazja do wymiany doświadczeń, promocji Ziemi Sandomierskiej i integracji środowiska.

W Domu Katolickim odbyła się uroczystość, podczas której uroczyste ślubowanie złożyło siedmiu nowych przewodników. Wśród nich był Jacek Śniadecki z Miedzianej Góry. Jak stwierdził, być przewodnikiem świętokrzyskim to znaczy umieć sprzedać wszystkie uroki tej ziemi, która jest magią, bo można tu znaleźć wszystko przez geologię, krajobrazy, góry, historię, mity i legendy.

W ciepłych słowach o przewodnikach wypowiedział się ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz, nazywając ich mistrzami tego, co w życiu istotne, ponieważ w umiejętny sposób pomagają ludziom poznawać piękno, które jest dziełem Boga. Biskup podkreślił rolę tego środowiska w popularyzowaniu Ziemi Sandomierskiej, co jest niezwykle istotne w dobie reklamy i marketingu. Dodał, że bez tego uroki Sandomierszczyzny i innych zakątków regionu byłyby znacznie mniej znane.

Jacek Kowalczyk dyrektor departamentu kultury promocji i sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach stwierdził, że przewodnicy to silne środowisko, do tego kreatywne, organizujące rajdy i inne wydarzenie rekreacyjno- turystyczne znajdujące pozytywny odbiór.

W zjeździe bierze udział m.in. Grzegorz Litwińczuk z gdańskiego oddziału PTTK, który powiedział, że przyjechał do Sandomierza, aby odświeżyć sobie wiadomości o tym mieście, które uważa za perełkę architektury.

Zjazd rozpoczął się od konferencji, podczas której wygłoszono kilka prelekcji o historii Sandomierza i diecezji, w programie jest także zwiedzanie miasta i wspólna biesiada. Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich odbywa się po raz 47. Potrwa do niedzieli.

Reklama