Komitet ostrzega. Starosta jednak nie zamierza działać pod naciskiem. Co dalej z pediatrią?

Data publikacji: 07.02.2018 15:47
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.01.2016 Jędrzejów. Szpital Specjalistyczny.

29.01.2016 Jędrzejów. Szpital Specjalistyczny.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Społeczny Komitet Obrony Oddziału Pediatrii w Jędrzejowie żąda od starosty Edmunda Kaczmarka, aby do 19 lutego doprowadził do wznowienia funkcjonowania oddziału. Członkowie tego gremium wystosowali do władz powiatu list otwarty, żądając podjęcia natychmiastowych działań.

W przypadku braku reakcji, zapowiadają podjęcie wszelkich prawnie dopuszczalnych działań. Nie określają jednak na czym maja one polegać. Magdalena Sala - przedstawicielka komitetu uważa, że przyszłość oddziału pediatrycznego to ważna sprawa dla wielu osób. Komitet już zebrał ponad 6 tys. podpisów mieszkańców powiatu, pod petycją w sprawie przywrócenia oddziału. Jak dodaje, starosta ma instrumenty, które mogą przywrócić oddział pediatryczny, można nawet zerwać umowę ze spółką Artmedik na dzierżawę lecznicy.

Tomasz Puchrowicz - radny powiatowy, wspierający działania komitetu twierdzi, że cały czas przychodzą do niego ludzie z pytaniem, kiedy oddział zacznie funkcjonować.

– Chciałbym podkreślić, że to spółka Artmedik jest odpowiedzialna za prowadzenie szpitala, ale to my wszyscy jesteśmy jego właścicielem, a pan starosta jest naszym przedstawicielem i ma wszelkie środki, aby ten oddział wrócił. Apelujemy, żeby zechciał rozwiązać ten problem - podkreśla radny.  

Starosta Edmund Kaczmarek twierdzi, że cały czas prowadzone są działania w sprawie przywrócenia oddziału pediatrycznego. Zaznaczył, jednak, że nie zamierza działać pod naciskiem Komitetu Obrony Oddziału Pediatrii, czyli jego zdaniem, osób które kompletnie się na tym nie znają. Jak powiedział, czeka na opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, w sprawie możliwości wsparcia finansowego spółki ArtMedik. Przywołuje przykład podobnej sprawy w Wielkopolsce, gdzie Regionalna Izba Obrachunkowa dała zielone światło dla wsparcia szpitala przez samorząd.

7 marca ma się odbyć się sesja Rady Powiatu Jędrzejowskiego, podczas której zostaną podjęte ostateczne decyzje w sprawie oddziału pediatrycznego. Wcześniej zwołane zostanie spotkanie z wójtami i burmistrzami.

Przypomnijmy, pediatria w jędrzejowskim szpitalu została zwieszona od 1 stycznia. Początkowo zarząd spółki Artmedik, która dzierżawi szpital informowała, że powodem zamknięcia jednostki był brak lekarzy. Później okazało się jednak, że brakuje pieniędzy na działalność oddziału. Potrzebne jest około 960 tys. złotych w skali roku. Ze strony starosty padła propozycja, aby brakującą kwotę przekazały po 1/3: starostwo, spółka Artmedik oraz gminy powiatu jędrzejowskiego. 

Reklama