Zbyt niski kontrakt w Ostrowcu. Nie wykonują niektórych zabiegów ratujących życie

Data publikacji: 09.02.2018 18:35
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Spółka Carint, która prowadzi przy ostrowieckim szpitalu Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii, stara się o zwiększenie wysokości kontraktu dedykowanego kardiologii. Sebastian Kawalec, prezes Carintu tłumaczy, że Centrum zabezpiecza duży obszar regionu, przyjmuje pacjentów z powiatu ostrowieckiego, ale także częściowo z powiatów opatowskiego i staszowskiego.

Centrum ma doskonałą infrastrukturę oraz pełną wykwalifikowaną kadrę. Przy tym jednak kontrakt jest za niski, aby móc wykonywać zabiegi ratujące życie.

Według prezesa Carintu to nieporozumienie, aby świetnie wyposażona placówka miała tak niski kontrakt. Zaznacza, że potrzeby pacjentów w zakresie kardiologii, szczególnie inwazyjnej, nie są zaspokojone.

- W tym drugim co do wielkości mieście w województwie nie wykonuje się procedur ratujących życie, jak np. zabiegów ablacji czy wszczepiania kardiowerterów - informuje Sebastian Kawalec.

Przytacza dane epidemiologiczne, z których wynika, że w ubiegłym roku zabiegów ablacji na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego powinno być wykonanych ponad 100, z kolei 89 osób powinno mieć wszczepione kardiowertery. W obu przypadkach w Ostrowcu nie wykonano ani jednej z tych procedur, ponieważ nie ma na nie pieniędzy. Mieszkańcy miasta i powiatu zmuszeni są wyjeżdżać poza Ostrowiec, mimo że mają u siebie cieszącą się zaufaniem placówkę i dobrych specjalistów.

Jak informuje Sebastian Kawalec, czwartkowe spotkanie z dyrekcją świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia służyło temu, aby pokazać, że zasady naliczania ryczałtu dla szpitali sieciowych, opierającego się na wykonaniach w 2015 roku, nie są korzystne dla Ostrowca i stąd za niski kontrakt.

- Rok 2015 niestety dla Ostrowca Świętokrzyskiego nie był rokiem reprezentatywnym. Te potrzeby regionu nie były zaspokajane. Tym głównie argumentowaliśmy tę niską wysokość kontraktu - tłumaczy prezes Carintu.

Jak informowaliśmy, NFZ teraz czeka na pismo od spółki uzasadniające potrzebę zwiększenia stawek dla kardiologii. Małgorzata Kiebzak, dyrektor instytucji, zapowiedziała, że pod koniec lutego fundusz zanalizuje wykonane świadczenia przez Carint w Ostrowcu.

Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii funkcjonuje w mieście od kwietnia 2016 roku. Dyrekcja ostrowieckiego szpitala nie chce komentować przebiegu wczorajszego spotkania w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Reklama