W Pacanowie nie tylko kozy kują...

Data publikacji: 13.02.2018 11:32
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Młodzieżowa Rada Miasta w Obrazowie

Młodzieżowa Rada Miasta w Obrazowie
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Młodzieżowa Rada Gminy powstanie w Pacanowie. Miejscowy samorząd podjął w tej sprawie stosowną uchwałę, odpowiadając na apel młodzieży, która zwróciła się do władz z prośbą o powołanie konsultacyjnego organu.

Jak informuje Julia Błąd, uczennica ostatniej klasy pacanowskiego gimnazjum i jedna z inicjatorek powołania rady, inicjatywa jest wynikiem rozmów z młodymi mieszkańcami gminy, którzy są zainteresowani sprawami lokalnej społeczności. Chętnych do wstąpienia w szeregi rady, jak podkreśla, nie brakuje. Młodzi działacze przygotowali już statut określający zasady wyboru jej członków i zasady funkcjonowania. Zamierzają również ubiegać się o dotację z marszałkowskiego konkursu "Świętokrzyskie dla młodych", która pozwoli im na realizację projektu aktywizującego młode osoby w życie społeczne.

- Zamierzamy mówić o istotnych sprawach, o których powinno się mówić, i o których przede wszystkim młodzież powinna wiedzieć. Mamy nadzieję, że nasza działalność przyczyni się do rozwoju gminy, pozwoli zbadać potrzeby młodych mieszkańców i przyniesie nam wiele ciekawych doświadczeń – mówi 16-letnia Julia Błąd.

Pozytywnie o powołaniu Młodzieżowej Rady Gminy wypowiada się wójt, Wiesław Skop. Jak podkreślił, inicjatywa zasługiwała na uwagę. Samorządowiec liczy, że młodzież będzie dobrym partnerem do współpracy, a sama rada okaże się cennym źródłem wiedzy o problemach i potrzebach młodych mieszkańców. - Młodzi ludzie potrafią się dobrze organizować. Jeśli znajdą jeden, lub kilka wspólnych celów, to niewątpliwie będą konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Deklarujemy wszelką pomoc i jesteśmy otwarci na dalszą współpracę – powiedział wójt.

Działacze liczą, że Młodzieżowa Rada Gminy mogłaby rozpocząć działalność jeszcze przed wakacjami. Podobne organy doradcze zrzeszające młodych ludzi funkcjonują m. in. w Obrazowie, Kunowie, Włoszczowie i Bejscach.  

Reklama