Rząd da pieniądze na remont starego mostu na Wiśle i budowę Lwowskiej bis!

Data publikacji: 14.02.2018 13:04 / Data aktualizacji: 14.02.2018 16:29
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Konferencja ws. przekazania pieniędzy na remont starego mostu na Wiśle i budowy ulicy Lwowskiej bis. Na zdjęciu posłowie PiS: Maria Zuba, Marek Kwitek i Krzysztof Lipiec

Sandomierz. Konferencja ws. przekazania pieniędzy na remont starego mostu na Wiśle i budowy ulicy Lwowskiej bis. Na zdjęciu posłowie PiS: Maria Zuba, Marek Kwitek i Krzysztof Lipiec
Sandomierz. 14.02.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Są pieniądze na przebudowę starego mostu na Wiśle w Sandomierzu oraz budowę ulicy Lwowskiej bis, czyli miejskiej części drogi krajowej nr 77. O przeznaczeniu na ten cel funduszy przez rząd, poinformowali dziś parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

W tym roku przeznaczono 300 tysięcy złotych z budżetu państwa na opracowanie i zaktualizowanie wszystkich dokumentów, które umożliwią uzyskanie decyzji środowiskowej. Poprzednia wygasła w 2012 roku. Te procedury potrwają 12 miesięcy, a kolejne dwa lata będą potrzebne na załatwienie pozostałych formalności. Chodzi m. in. o przygotowanie dokumentacji, ogłoszenie i rozstrzygniecie przetargu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Za trzy lata ma rozpocząć się budowa ulicy Lwowskiej bis oraz  przebudowa mostu.

Poseł Marek Kwitek podkreśla, że chociaż 300 tysięcy złotych, to kwota, która wydaje się nieduża, to jednak daje gwarancję, że kolejne etapy inwestycji będą finansowane z budżetu państwa. Dodaje, że decyzje w sprawie finansowania tych prac, to efekt rozmów parlamentarzystów, głównie w ministerstwach infrastruktury, rozwoju i obrony narodowej. - Te działania zostały podjęte znacznie wcześniej, zanim burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski wystosował petycję do premiera rządu i zbierał pod nią podpisy mieszkańców. Są to działania polityczne i wyborcze pana burmistrza, który sądził, że dzięki pisaniu listów i petycji osiągnie sukces, a tylko przeszkadzał nam w prowadzeniu trudnych rozmów – dodał poseł Marek Kwitek.

Sandomierz. Konferencja ws. przekazania pieniędzy na remont starego mostu na Wiśle i budowy ulicy Lwowskiej bis. Na zdjęciu posłowie PiS: Maria Zuba, Marek Kwitek i Krzysztof LipiecSandomierz. 14.02.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Szef świętokrzyskich struktur PiS, poseł Krzysztof Lipiec zwraca uwagę, że naprawienie błędów poprzedniej koalicji rządowej nie było łatwe, ale okazało się możliwe. Przypomniał, że remont mostu i budowa Lwowskiej bis nie zostały wpisane przez przez PO-PSL do wieloletniego krajowego programu budowy dróg krajowych i autostrad na lata 2014-23, co oznaczało brak finansowania. Parlamentarzysta wyraził przekonanie, że po zakończeniu inwestycji zwiększy się potencjał gospodarczy województwa świętokrzyskiego i atrakcyjność Sandomierza.

Tę opinię podziela senator Jarosław Rusiecki. Zapewnił przy tym, że świętokrzyscy parlamentarzyści PiS będą konsekwentnie pilnować realizacji tego zadania, by Sandomierz był otwarty na turystów i na gospodarczy.

Poseł Maria Zuba stwierdziła, że zaniedbania poprzedniego rządu będą kosztowały bardzo wiele. Stary most jest tak zniszczony, że trzeba będzie go rozebrać, aż do fundamentów.

Całość inwestycji będzie kosztować prawie 240 mln zł. Prace rozpoczną się w drugim kwartale tego roku, a planowany termin ich ukończenia i oddania obiektów do eksploatacji, to trzeci kwartał 2023 roku. Most na Wiśle w Sandomierzu  to miejsce o bardzo dużym natężeniu ruchu. W ciągu doby przejeżdża tamtędy ponad 25 tysięcy pojazdów.

Reklama