Coraz bliżej budowy Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

Data publikacji: 15.02.2018 15:52
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Umianowice - stacja Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej

Umianowice - stacja Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Dyrekcja Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych podpisała umowę z pracownią architektoniczną TERA Group, która za 338 tysięcy złotych opracuje projekt z wizualizacjami i kosztorysem Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, w gminie Kije. Dokumentacja ma być gotowa w sierpniu. Wtedy dyrekcja Parków wystąpi o pozwolenie na budowę i ogłosi przetarg na wykonanie prac.

Obiekt w Umianowicach ma być gotowy w 2019 roku. W planach jest rozpoczęcie działalności edukacyjnej na wiosnę 2020 roku. Warsztaty i zielone szkoły będą się tam odbywały przez cały rok – zapowiada Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

W budynku będzie m. in. nidarium, czyli ogromne akwarium, pokazujące w kilkunastu tysiącach litrów wody, jak wygląda życie w Nidzie. Przy ośrodku powstanie m. in. pokazowe gospodarstwo, gdzie dzieci będą mogły zobaczyć, jak mieszkają zwierzęta, np. czerwona krowa, konik polski, indyk, perliczka, kura i owca wrzosówka.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej będzie zbudowany z naturalnych materiałów, czyli drewna i kamienia. W części hotelowej będzie 75 miejsc noclegowych, sala konferencyjna i część laboratoryjna dla młodzieży i naukowców. Obok, na kilkunastu hektarach łąk powstanie wybieg, na którym będzie można zobaczyć rodzime rasy zwierząt. W ciągu tygodnia ośrodek będzie służył głównie szkołom, studentom i naukowcom. W weekendy będzie pełnił też funkcje turystyczne.

Cała inwestycja ma kosztować 14,5 mln złotych, z czego 85 proc. to dotacja unijna z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podobne wiadomości
Reklama